Ebû Bekr Es-Sekkaf Kimdir Kısaca

'Hakkında bilgi' forumunda EyLüL tarafından 18 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ebû Bekr Es-Sekkaf Kimdir


  Ebû Bekr Es-Sekkaf Kimdir Kısaca Hayatı

  On dördüncü yüzyılın sonlarında ve on beşinci yüzyılın başlarında Yemen’in Hadramût bölgesinde yaşamış büyük velîlerden. İsmi Ebu Bekr bin Abdurrahmân’dır. Es-Sekkâf lakabıyla meşhûr oldu. Ebû Bekr Es-Sekkaf Doğum tarihi bilinmemektedir. Terim’de doğdu. Ebû Bekr Es-Sekkaf 1427 (H.831) senesinde Terîm’de vefat etti.

  İlim ve güzel ahlâk sâhibi asîl bir âileye mensûb olan Ebû Bekr es-Sekkâf, küçük yaşından îtibâren ilim öğrenmeye başladı. Çocukluğunda babasının ders meclisinde bulunup küçük yaşta Kur’ân-ı kerîmi ezberledi. Babasının huzûrunda kalıp tasavvuf ilmini öğrendi.

  Tasavvuf yolunda ilerleyip manevi derecelere kavuştu. Zahiri ilimlerde ve tasavvufta yüksek derecelere ulaştıktan sonra babası ona icazet, diploma verdi ve insanlara Allahü tealanın emir ve yasaklarını anlatmak husûsunda hırka giydirdi. Babasının sağlığında iken insanların müşkil meselelerine cevap veren Ebû Bekr es-Sekkâf, insanlara vaaz ve nasîhat ederek onların dünya ve ahirette saadete kavuşmalarına gayret etti. Babası onun hakkında Allahü teala ihtiyarlığımızda Ebu Bekr ile bize fayda verdi.

  Çocuklarımızın terbiye ve yetiştirilmesinde bize yardımcı oldu.buyurarak oğlunun üstünlüğünü işaret etti. Kardeşleri, Ebû Bekr es-Sekkâf’a çok saygı ve hürmet gösterip ondan istifade ettiler. Kardeşlerinden Ahmed bin es-Sekkaf Kardeşim Ebu Bekr’in başı üzerinde meşihat, şeyhlik tacını gördüm. demiştir.
   


Yükleniyor...