Ebu Abdullah Seczi Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 10 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ebû Abdullah Seczi Kimdir


  Ebû Abdullah Seczi Kimdir Hayatı

  Ebû Abdullah Seczi Evliyanın büyüklerinden.Ebû Abdullah Seczi Onuncu yüzyılda Bağdat ve Şam diyarlarında yaşamıştır. İsmi Ahmed bin Ata'dır.Ebû Abdullah Seczi Büyük velî Ebû Ali Rodbari hazretlerinin kız kardeşinin oğludur. Ebû Abdullah künyesiyle ve Rodbari nisbesiyle meşhur olmuştur. Bağdat'ta doğdu. Doğum tarihi bilinmemektedir.Ebû Abdullah Seczi 979 (H.369) senesinde Sûr şehri yakınlarındaki Menvas köyünde vefat etti.

  Ebû Abdullah Seczi Kabri Sür şehrindedir.


  Bağdat'ta doğup büyüyen Ebü Abdullah-ı Rodbarî küçük yaşından îtibaren ilim öğrendi. Hadîs, fıkıh ve tefsîr gibi zahirî ilimlerde yüksek ilim sahibi oldu. Uzun müddet Bağdat'ta kaldıktan sonra Şam taraflarına gitti. O bölgenin alimlerinin ilim meclislerinde ve velilerin sohbetlerinde bulundu.

  Ebü'l-Kasım el-Begavi, Ebu Bekir binEbi Davud, Kadı el-Mehamili, Yûsuf bin Yakub bin İshak bin Behlûl ve daha pek çok alimden hadîs-i şerîf öğrenip, rivayet etti. Tasavvuf yolunda yüksek dereceye ulaştı. Şam'ın sahil tarafında bulunan Sûr şehrine geldi. Buradaki alim ve velîlerle de görüşüp, sohbetlerinde bulundu. Zahiri ve manevî ilimlerde yükseldikten sonra insanlara İslamiyetin emir ve yasaklarını anlatmaya başladı. İlim meclislerinde talebe yetiştirdi. Vaz ve nasîhatlarda bulunup insanların dünya ve ahirette saadete kavuşmaları için gayret etti. Hikmet dolu sözleriyle kalplere tesir edip insanların kurtuluşuna vesîle oldu.
   
Yükleniyor...