Ebû Abdullah Hadrami Kimdir

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 8 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ebû Abdullahi Hadrami Hakkında Bilgi


  Ebu Abdullahi Hadrami Hayatı

  Ebû Abdullahi Hadrami Evliyânın büyüklerinden.

  İsmi Muhammed bin İsmâil bin Ali bin Abdullah bin Ahmed bin Meymûn, künyesi Ebû Abdullah, nisbesi El-Hadramîdir. Aslen Hadramutlu olup doğum târihi bilinmemektedir.

  Ebû Abdullah Hadramî birçok âlimden ilim tahsîl edip hadîs, fıkıh ilimlerinde büyük bir âlim oldu. Bunun yanında Allahü teâlânın sevgili kullarıyla görüşüp tasavvuf yolunda ilerledi. Devamlı onlarla bulunmayı arzu eder, onlardan bir an ayrı kalmamaya çalışırdı. Vaktini Allahü teâlânın râzı olduğu işlerde geçirir, ilim öğretir, talebe yetiştirir, emr-i mârufta bulunmakla meşgûl olurdu. Ahlâkının güzelliği, ilminin çokluğu, dînine ve ibâdetine düşkünlüğü, cömertliği, tatlı dili ve güler yüzü, insanlar tarafından çok sevilmesine vesîle oldu.

  Ebû Abdullahi Hadrami 1253 (H.651) senesi Yemende Tihâme taraflarında, Dıhhî köyünde vefât etti.Defni esnâsında Şeyh Ebül-Gays bin Cemîl de hazır bulundu. Kabrine girip mübârek cesedini yerleştirdi. Bir müddet yanında kaldı. Kabirden çıkınca; “Elhamdülillah! Onun vefâtı, Allahü teâlânın dâvetine icâbet etmekten başka bir şey olmadı. buyurdu.Kabri ziyâret mahallidir.

  [​IMG]
   


Similar Threads: Ebû Abdullah
Forum Başlık Tarih
Biyografi Ebû Abdullah-ı Turuğbadi Kimdir Kısaca 11 Mayıs 2012
Biyografi Ebû Abdullah Sübeyhi Kimdir Kısaca 10 Mayıs 2012
Biyografi Ebu Abdullah Seczi Kimdir Kısaca 10 Mayıs 2012
Biyografi Ebû Abdullah Seczi Kimdir Kısaca 10 Mayıs 2012
Biyografi Ebû Abdullah Nibaci Kimdir Kısaca 10 Mayıs 2012