Ebru Sanatı

'El Becerileri' forumunda HazaN tarafından 21 Mart 2010 tarihinde açılan konu


 1. Ebru Sanatı Nedir?
  Ebru nasıl yapılır?
  Ebru çalışmaları
  İsmail Dündar Ebru Çalışmaları


  [FLV]http://img407.imageshack.us/img407/3207/file847.mp4[/FLV]

  Ebru Sanatı nedir?

  Birbiri içine geçmiş, ancak karışmamış, bakışla ayırdedilebilecek biçimde duran renk ve şekillere "EBRU" denir. Sanat olarak EBRU, su üzerine serpiştirilen sıvı boyanın rasgele bezendiği şekillerin ve bu şekillere müdahele edilmesiyle meydana gelen figürlerin kağıda aktarılarak sergilenmesidir.

  Ebru Sanatı nasıl yapılır?

  Ebru teknesi basitçe alüminyum bir baklava tepsisi gibidir. Kitre ise bir bitkinin öz sıvısı olup baharatçılarda (attarlarda) satılır. Sinme bir avuç veya tepeleme iki çoba kaşığı kitre iki litre kadar su içinde 2, 3 veya 4 gün bekletilerek kitrenin su içinde iyice şişmesi sağlanır. Şişen kitre su içinde el ile yoğurularak suya yedirilir. Kitreli su boza kıvamında veya az seyreği olmalıdır. Hazırlanan sıvı ince bir tülbent ile süzülerek temizlenir. Son haliyle tekneye yavaşça (köpürtmeden) boşaltılır.


  Değişik renklerde toprak boyalar ayrı ayrı iki cam yüzey (veya seramik, krom) arasında iyice ezilir. Ezilme esnasında hafif su katılır. Elde edilen çamur kıvamındaki boyaya sığır ödü katılarak 15 gün veya bir ay kadar bekletilir. Boyanın öd asidiyle pişmesi sağlanır. Beklemeden sonra mamül sulandırılarak kullanılır. Boya açılmıyorsa öd katılır. Rengi açmak için boya sulandırılır. Bir ebru bir defa yapılabilir. Hazırlanan boyalar fırça veya metal çubuk yardımıyla daha önce hazırlanmış olan kitreli suyun üst yüzeyine damlatılır. Bir desen veya figür yapılacaksa yine metal çubuk, tarak v.b. aletler ile şekillendirilir. Boyaların açılmasını ve şekillerin yuvarlaklığını kesin olarak belirleyemeyiz. Ancak fikir sahibi oluruz. Yaptığımız ebrunun tam olarak nasıl olacağını değil neye benzeyeceğini bilebiliriz. Bu yüzden iki defa aynı ebruyu yapmak imkansızdır. Her ebru, yapıldığı anın imzasını taşır adeta... Kağıt tekneye serilir, iş tamamlanır. Kağıt düzgünce tekne yüzeyine bırakılır, boyanın kağıda işlemesi sağlanır. Kağıt temiz ve rüzgarsız bir ortamda kurumaya bırakılır.

  Suyüzü.com
    2. Cevap: Ebru Sanatı

  Çok güzel bir sanat gerçekten. Bir ara okuldaki resim atölyesinde kurcalamıştık biraz. Hoca ebruyu katletmişsiniz demişti.:f40: Ortaya çıkan eseri de göstermiştim sana galiba Güsellik Abidem. O günden beri yaklaşmıyoruz ebruya:)
    3. Cevap: Ebru Sanatı

  insanı alıp götüren bir sanat keşke böyle bir yeteneğim olsaydı ebru sanatına hayranlığım var Osmanlı kültürünü dinimizi öyle güzel anlatıyor yansıtıyor kı kayboluyor insan içinde çok güzeldi emeğine sağlık :super: