Ebru sanatı ile ilgili kısa bilgi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda anniccha tarafından 18 Ekim 2010 tarihinde açılan konu


 1. Ebru Sanatı Nedir?
  Ebru Sanatı Nedir? Yoğunlaştırılmış su üzerine toprak ve toz boyalarla resim yapma sanatıdır. En eski süsleme sanatlarımızdandır.

  ebru sanatı içinizdeki fırtınaların sevinçlerin aşkların suya yansımasıdır, su ve siz…Büyük bir aşkla atılan her boya damlası sizin gülümsemeniz yada gözyaşınızdır  Ebru tarihçesi
  Zamanla Ebru olarak anılan bu sanatın kelime kökeni Farsça Ebri: bulut bulutumsu Çağatayca: Ab-ru : su yüzü ‘ den geldiği bilinmektedir. Türkistan’ da doğan bu sanatın başlangıcının 9. y.y olduğu sanılmaktadır. Fakat elimizde tam bir belge niteliği taşıyan bilgi bulunmaktadır.1447 yılına ait olduğu söylenen en eski ebrunun Topkapı sarayında olduğu söylenmektedir. Fakat şu an o ebruya ulaşılamadığı için elimizde bulunan en eski ebru Topkapı Sarayın’da ki 1554 yılına ait olan ebrudur diyebilmekteyiz.

  Osmanlı imparatorluğunda Enderun mekteplerinde saray için üretilen ebru saray dışına taşıp buradan da Anadolu’ya yayılmıştır.Doğal malzemelerle çalışılmaktadır.Gül dalı ve at kılından fırça bitki zamkından suyun yoğunluğunu arttırmak için kitre boyaları su yüzeyinde tutabilmek için öd boya olarak da toprak pigmen ve oksit boylar kullanılmaktadır.Çok taşlı ve pis olmayan beğendiğimiz herhangi bir renk toprak ile boyalarımızı kendimiz elde edebiliriz. Göreme’nin beyaz ve kirli beyaz Sivas’ın koyu kahverengi Kütahya’nın aşı boyası (kırmızı toprak) gibi. Bu nedenle doğanın tüm güzelliklerinden yaralanarak ebru sanatını icra etmek mümkün olabilmektedir.

  Osmanlılar döneminde devlet belgeleri ve resmi yazışmalarda zemin olarak kullanılmıştır. Bu ise ebrunun bir eşi daha olmayan desenlerinden yola çıkılarak tahrifatı önlemek amacıyla yapılmıştır. Yazı pervazlarının süslemesinde kitap ciltlerinin iç kapağı olarak kullanılan ve hat çalışmaları için zemin oluşturan ebru sanatının avrupalı seyyahlar tarafından keşfedildikten sonra değeri iyice anlaşılmıştır

  Avrupalılar ebru kağıdının üzerinde mermerlerde bulunan damarların yer almış olmasından dolayı bu kağıda “mermer kağıdı”; Araplar ise damarlı kağıt anlamına gelen “Varaku’l mücezza” demektedir.

  Ruha huzur veren ve sabırlı olmayı öğreten bir sanattır ebru. Sinir hastaları ve özürlü çocuklar üzerinde yarattığı olumlu etkiler ortadadır. Sakinleştirici etkisi ile sinir sistemini düzenlemekte ve su ile ilgilenmeyi zaten seven çocuklarda ise renklerin birbirleri ile dansı onları mutlu kılmaktadır.Bir çiçeği bile yapabilmek için hareketleri düzene soktukları ve geliştirdikleri bir gerçektir.

  Ebru sanatında kullanılan malzemeler ve renkler için aşağıdaki linklerden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz...

  Ebru Sanatında Kullanılan Malzemeler


  Ebru Sanatında Kullanılan Renkler
   


Yükleniyor...