e-vergi Levhası Nedir Sorgulama

'Teknik Yardım' forumunda Wish tarafından 10 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. e-vergi Levhası Sorgulama
  e-vergi Levhası Nedir
  İnternet Vergi Levhası Sorgulama


  Günümüzde gelişen teknolojiye ayak uyduran Maliye Bakanlığının (Gelir İdaresi Başkanlığının) bu çerçevede uygulamaya koyduğu e-vergi levhası; mükelleflerin iş yerinde asılı olan vergi levhalarında bulunan bilgileri internet üzerinden vatandaşın bilgisine sunmaktadır. Her şeyden öte sosyal sorumluluk taşıyan vatandaşlar alışveriş yaptıkları mükelleflerin vergi durumlarını görmek istemeleri halinde mükellefin e-vergi levhasına ulaşma imkânına kavuşmuşlardır.

  Kanun koyucu; mükelleflerin iş yerlerinin uygun yerine asılacak vergi levhası ile vergi ve mükellefiyet durumlarını müşterilerin ve kendileri ile iş yapan mükelleflerin rahatça görebileceği bir yerde ilan edilmesi mecburiyeti getirmiştir.

  Gelişen ticaret hayatı ve teknoloji karşısında Gelir İdaresi Başkanlığı vergi levhasını kâğıt ve kartondan elektronik ortama taşımış e-vergi levhasını hayata geçirmiştir.

  Bunun yanı sıra mükelleflere büyük kolaylık sağlayan ve vergi dairelerinin iş yükünü büyük oranda hafifleten, vergi levhalarının meslek mensuplarına da onaylatılabilmesi uygulaması yerinde olmuştur.

  internet üzerinden vergi levhasına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak

  Sorgulayan kişinin;

  TC kimlik numarası, Adı Soyadı, Cilt no ve Nüfusa kayıtlı olduğu il bilgileri,

  Sorgulanan Mükellefin;

  TC kimlik numarası/Vergi Numarası, Hangi ilin mükellefi olduğu, Bağlı olduğu vergi dairesi istenmektedir.

  Sistem, sadece faal mükelleflerin değil işi terk etmiş olsa da bütün mükelleflerin Gelir İdaresi Başkanlığında ki bilgilerine ulaşma imkânı vermektedir.

  Sorgulama neticesinde ise mükellefe ait;

  Adı soyadı/unvanı, vergi dairesi, vergi türü, adres, faal ya da terk mükellef olduğu, işe başlama tarihi beyan olunan matrah tahakkuk eden vergi bilgilerine ulaşmak mümkün olmaktadır.

  e-vergi levhası sorgulamak için tıklayınız