E-Posta Adreslerinizi Korumanın 6 Yolu

'Teknik Yardım' forumunda Pardus tarafından 27 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. E-posta gelen kutunuzu dolduran reklam maillerinden sıkıldıysanız artık çok geç kalmışsınız demektir; ancak yeni bir mail adresi alarak ve istemediğiniz kişilerin adresinizi öğrenmelerini engelleyerek bu gereksiz e-postalardan kurtulabilirsiniz :) . Günümüzde Spam Mail olarak adlandırılan e-postalar, genelde reklam yapmak amacıyla kullanılıyor. Reklam amaçlı kullanılan Spam maillerle ilgili başka bir yazımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Bu yazımızda ise, spam mailleri en baştan nasıl engelleyeceğinizi açıklıyoruz.

  1. E-posta adreslerinizi internet üzerinde paylaşmayın

  Evet, çok basit bir yöntem! Aslında herkesin bildiği, ama kimsenin dikkat etmediği bir nokta.

  Internet ortamında, e-posta adreslerinizi reklam amaçlı toplayan otomatik yazılımlar bulunuyor. E-posta adresinizi, bir sitede herkese gözükecek şekilde yazdığınız zaman, bu yazılımların sizin e-posta adresinizi bulma ihtimali oldukça artıyor. Bu otomatik yazılımları kim, neden çalıştırıyor sorusuna baktığımızda ise, reklam karşlığında alınan para gibi basit bir açıklaması olduğunu görüyoruz.
  2. Geribildirimleri formlar üzerinden alın

  Bu maddemiz daha çok internet sitesi sahiplerini ilgilendiriyor. Eğer internet sitenizde bir iletişim sayfası oluşturduysanız, bu sayfaya e-posta linkinizi vermektense basit bir geri bildirim formu oluşturmayı tercih edin. Bu şekilde hem kullanıcılarınız sizinle daha rahat iletişim kurabilecekler, hem de e-posta adresiniz internet sayfanızın kaynak kodunda görünmeyecek.
  3. E-posta adresinizi resim şeklinde paylaşın
  [​IMG]

  Eğer e-posta adresinizi paylaşma konusunda ısrarlıysanız, bu işlemi en güvenli şekilde yapmanın yöntemi mail adresinizi resim olarak paylaşmaktır. E-posta adreslerini çalan otomatik yazılımlar bu resimlerin içerisindeki yazıları ,eğer çok gelişmiş değillerse, algılayamazlar. Kötü niyetli biri e-posta adresinizi okuyarak kendi mail veritabanına eklemediği sürece pek sorun yok.

  Bu işlem için E-Mail Icon Generator adresindeki servisi kullanabilirsiniz. Bu servis ile neredeyse bütün popüler mail sağlayıcıları için, mail e-posta logosunu oluşturabilirsiniz.  Yazdığınız yazıyı sadece resme çeviren bu servisi de kullanabilirsiniz.
  4. E-posta adresinizi "karıştırın"

  E-posta adresinizi resim olarak paylaşmakla benzer işe yarayan bir diğer yöntem ise, e-posta adresinizi standartların dışında yazmak. Bu şekilde bir gösterimi internet kullanıcıları anlar; ancak e-posta adresi toplayan yazılımların şansı oldukça azalır, ama yine de e-posta adresinizi tanıyabilirler.


  5. Tek kullanımlık e-posta adresi servislerini kullanın

  Ne yazıkki bazı internet siteleri kullanıcı bilgilerinizi paylaşmaktan çekinmiyor. Bazı internet sitelerinden kastımız tabi ki, kalitesiz ve uzun ömrü olmayan siteler. Hayat bu, :) olur da böyle bir siteye içeriğindeki herhangi bir veriye ulaşmak için üye olmak durumunda kalırsanız, tek kullanımlık mail adresi servislerini kullanabilirsiniz. Bir defa uğrayacağınız bir site için, neden sürekli kullandığınız mail adresinizi riske atasınız ki?

  6. Farklı e-posta adresleriniz olsun

  En önemli stratejilerden birisi de, kendinize daha az öneme sahip bir veya daha fazla e-posta adresi almak olabilir. Bu e-posta adresinizi bütün forumlara kayıt olmak, internet üzerinde paylaşmak, tanımadığınız kişilerle iletişim kurmak için kullanabilirsiniz. Birincil e-posta adresinizi ise yukarıdaki yöntemlerle sıkı sıkı koruyabilirsiniz :).
    2. Cevap: E-Posta Adreslerinizi Korumanın 6 Yolu

  bilgi için teşekkürler