E-Mail Kim Buldu

'Ders notları' forumunda Aysell tarafından 8 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. E-Mail Kim tarafından bulundu
  E postayı Kim Buldu


  E-mail başlangıçta askeri ve bilimsel kullanım için tasarlanmıştı. Ama daha daha sonra bilişim çağının vazgeçilmezi haline geldi. e-mailin geçmişi 1971 yılında Ray Tomlinson ile başladı. Bilgisayar mühendisi olan Tomlinson, 1968 yılında Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı için geliştirilen ARPANET (gelecekteki Internet) programında çalışıyordu. SNDMSG denilen bir uygulama geliştirdi. Bu uygulamanın amacı, ARPANET kullanıcıları arasında bir mesaj sistemi oluşturmaktı. Başlangıçta, SNDMSG sistemi lokal olarak çalışmaktaydı. Yani, yalnızca aynıBilgiyisayar kullanıcıları birbirlerine mesaj gönderebiliyordu.
  Daha daha sonra Tomlinson SNDMSG uygulaması üzerinde CYPNET adı verilen bir aktarım protokolü kullandı. Bundan daha sonra ARPANET ağı içinde herhangi birBilgiyisayardan e-posta göndermek ve almak artık mümkündü.

  İlk E-posta Mesajı

  Tomlinson @ sembolünü sistemin kişileri birbirinden ayırt etmesini sağlayacak bir ayraç olarak kullandı. Tomlinson tarafından gönderilen ilk e-posta QWERTYUIOP oldu.

  Tomlinson emaili buluşunun ardından, bu servis ARPANET üzerinde kullanılmaya başlandı. E-mail servisi ilk zamanlar FTP (File Transfer Protocol) dosya aktarım protokolü ile çalışıyordu. FTP, zamanla yerini SMTP (Basit Posta Aktarım Protokolü) ye bıraktı.

  e-posta, (e-mail) internetin bulunuşundan oldukça önce 1970′li yıllarda ARPANET üzerinde kullanılmaya başlanmıştır.Modern e-posta sisteminin temeli ARPANET üzerinde atılmıştır. 1980′li yıllarda en popüler e-posta programı, UNIX sistemleri üzerinde kullanılan Sendmail oldu.

  1988 yılında, MCI Mail satılacak ilk ticari e-posta programı oldu.

  Alıntı