E-Mail İlk Kim Buldu

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Bella tarafından 2 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. E-Mail Kim Buldu,
  E-Mail İlk Kimin İcadı,

  E-mailin geçmişi 1971 yılında Ray Tomlinson ile başladı. Bilgisayar mühendisi olan Tomlinson , 1968 yılında Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı için geliştirilen ARPANET (gelecekteki Internet) programında çalışıyordu. SNDMSG denilen bir uygulama geliştirdi. Bu uygulamanın amacı, ARPANET kullanıcıları arasında bir mesaj sistemi oluşturmaktı. Başlangıçta, SNDMSG sistemi lokal olarak çalışmaktaydı. Yani, yalnızca aynı bilgisayar kullanıcıları birbirlerine mesaj gönderebiliyordu.
  Daha sonra Tomlinson SNDMSG uygulaması üzerinde CYPNET adı verilen bir aktarım protokolü kullandı. Bundan sonra ARPANET ağı içinde herhangi bir bilgisayardan e-posta göndermek ve almak artık mümkündü.

  İlk E-posta Mesajı  Ray Tomlinson

  [​IMG]

  Tomlinson @ sembolünü sistemin kişileri birbirinden ayırt etmesini sağlayacak bir ayraç olarak kullandı. Tomlinson tarafından gönderilen ilk e-posta QWERTYUIOP oldu.

  Tomlinson emaili buluşunun ardından, bu servis ARPANET üzerinde kullanılmaya başlandı. E-mail servisi ilk zamanlar FTP (File Transfer Protocol) dosya aktarım protokolü ile çalışıyordu. FTP, zamanla yerini SMTP (Basit Posta Aktarım Protokolü) ye bıraktı.

  e-posta, (e-mail) internetin bulunuşundan oldukça önce 1970′li yıllarda ARPANET üzerinde kullanılmaya başlanmıştır.Modern e-posta sisteminin temeli ARPANET üzerinde atılmıştır. 1980′li yıllarda en popüler e-posta programı, UNIX sistemleri üzerinde kullanılan Sendmail oldu.

  1988 yılında, MCI Mail satılacak ilk ticari e-posta programı oldu.
   


Similar Threads: E-Mail İlk
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz E-Mail Kim Buldu 4 Şubat 2012
Bunları biliyormusunuz stardollda çalınıp e-maili değiştirilen hesap nasıl geri alınır 27 Aralık 2011
Bunları biliyormusunuz E-mail nedir? 9 Kasım 2010
Bunları biliyormusunuz İstanbul kelimesini duyunca aklınıza ilk gelenler 5 Nisan 2015
Bunları biliyormusunuz Muharrem Ayının İlk Günü Nasıl Karşılanır? 3 Kasım 2013