Düz Liseler Anadolu Lisesi Oluyor

'Etüt Merkezi' forumunda Wish tarafından 7 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Düz Liseler Kalkıyor

  Milli eğitim bakanı Nimet Çubukçu kalite ve verimliliğin artırılması amacıyla tüm düz liselerin Anadolu Lisesine dönüştürüleceğini açıkladı.

  KALİTE VE VERİMLİLİK İÇİN

  Bakan Çubukçu, “Kalite ve verimliliğin artırılması amacıyla genel liselerin de gerekli alt yapı ve öğretmen ihtiyacıyla ilgili tedbirlerin alınması suretiyle, kademeli bir şekilde Anadolu Lisesi statüsüne kavuşturulması yönünde çalışma başlattı. 81 il valiliğine gönderilen “Genel liselerin Anadolu Lisesine dönüştürülmesi konulu genelgede Çubukçu, şunlara dikkat çekti:

  “Ortaöğretimde yüzde 47.2, mesleki ve teknik ortaöğretimde yüzde 52.8 olmak üzere ortaöğretim kademesinde yüzde 100 okullaşma oranına erişimin hedeflendiği dikkate alındığında; okullaşmanın ortaöğretimde yüzde 1.84, mesleki ve teknik ortaöğretimde yüzde 21.54, ortaöğretim toplamında ise yüzde 23.38 oranında 2012 yılına kadar arttırılması gerekmektedir.

  NÜFUSA GÖRE OKUL SAYISI

  Çubukçunun tespitleri ve öngörüleri şöyle devam ediyor: “Anadolu Lisesine dönüştürülen okullar dışında kalan genel liselerin binalarıyla her türlü müştemilatı valiliklerce uygun görülen mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının hizmetine sunulacak.

  Merkez nüfusu 10 bin ile 20 bin arasında olan yerleşim biriminde 1 Anadolu Lisesi, 20 bin ile 40 bin arasında olan yerleşim birimlerinde 2 Anadolu Lisesi, 40 bin üzerinde olan yerleşim birimlerinde öğrenci potansiyeli ve gelişmişlik düzeyi dikkate alınarak uygun sayıda Anadolu Lisesi olacak şekilde planlanacak, diğer genel lise binaları ile mesleki eğitim desteklenecektir.

  Çubukçu imzalı genelgeye valilikler 17 mayıs tarihine kadar illerindeki duruma ilişkin bilgilendirmede bulunacak.


  habertürk​