Duygularınızı Kontrol Edebilirmisiniz!

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 18 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Duygularınızı Kontrol Edebilirmisiniz!

  [​IMG]
  Performans psikolojisi alanında çalışan uzmanların ortaklaştığı önemli noktalardan biri de şu şekilde: iş yaşamında, sporda ya da sanatta performans sergileyen kişilerin duygusal zeka konusunu da önemsemeleri ve bu konuda kendilerini geliştirmeleri gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.
  Üst düzey performans sergileyen kişilerin temel ortak noktalarından biri, performans durumlarında (performansın öncesinde, sırasında ve sonrasında)duygularını kontrol edebilme ve birlikte çalıştıkları kişilerin duygusal durumlarını anlayabilme becerisidir. Ayrıca diğer tüm beceriler gibi,bunlar da öğrenilebilen becerilerdir.

  Duyguları kontrol etme becerisinin olmadığı durumlarda, performans sırasında yaşanan duygu olumlu da olsa olumsuz da olsa, yaşanan duygular dört önemli faktörü etkilemektedir.

  Olumlu ya da olumsuz yoğun duygulanımlar, performans sırasında zihnin başka bir yerde olmasına, dolayısıyla eksik bir zihinsel hazırlık içinde olunmasına neden olacaktır. Kişi dikkatini performans görevine vermekte, ana odaklanmakta güçlük çekecek ve yoğun zihinsel hareketlilik nedeniyle algısı zayıflayacak ve zamanı performans ihtiyaçlarına göre yönetmekte zorluk yaşayacaktır.

  Peki duygusal kontrolü ele geçirmek için neler yapılmalı? Duygusal zekanın göstergeleri neler?

  Farkındalık: Duygusal zekası yüksek olan kişilerin, kendileri ile ilgili farkındalıkları fazladır.
  Özdenetim: Duyguları ve dürtüleri kontrol edebilme becerisi, kişilerin çok kızgın ya da çok kıskanç davranmalarını önlemektedir.
  Empati: Duygusal zekanın en temel özelliklerinden biri olan empati özelliği, kişinin çevresindekilerin isteklerini, ihtiyaçlarını, duygularını ve düşüncelerini tanımlayabilme ve anlayabilme becerisidir.

  Motivasyon: Duygusa zekası yüksek olan kişiler sıklıkla yapacakları işe, göreve daha motivedirler. Zorlukları seven, üretken ve yaptıkları işlerde etkin olma özelliğine sahiptirler.

  Sosyal Beceriler: Duygusal zekanın göstergelerinden biri de, duyguları tanımlama, diğerlerini anlama ve duyguları yönetme becerilerinin sonuçlarından biri de sayılabilecek olumlu sosyal becerilerdir.
   


Similar Threads: Duygularınızı Kontrol
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Ergenlerde Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır? 6 Temmuz 2017
Sağlık Rehberi Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır mı? 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır? 7 Kasım 2013
Sağlık Rehberi Öfkeyi Kontrol Etmenin Yolları 7 Kasım 2013
Sağlık Rehberi Doğum Kontrol Hapının Ne Tür Yan Etkileri Var 28 Şubat 2012