Duvar Kağıdı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

'Kadınların Dünyası' forumunda Habibe tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu


 1. Duvar Kağıdı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Duvar kağıdının tarihi uzun hatta çok uzun yıllar öncesine dayanır. Zamanın şartlarına uygun olarak genelde doğa manzaralı resimler ile evlerde orman havası yaratılmaya çalışılırdı. Günümüzde ise renk, desen ve modelde sınır tanınmıyor. Öyle ki artık 3 boyut verilen resimler ile kendinizi farklı bir mekanda hissetmeniz bile sağlanabiliyor. Hatta daha da ileriye gidip yerler bile 3 boyutlu kağıtlar ile kaplanabiliyor.

  Zaman içerisinde çok farklı tarzlara bürünen duvar kağıtlarını seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini kısaca yazımızda bahsedeceğiz.

  İlk olarak duvar kağıdı seçerken yaşam alanınızı göz önünde bulundurmalısınız. Yani seçeceğiniz duvar kağıdı uygulayacağınız odaya uygun olmalıdır. Örneğin çocuk odasına alacağınız duvar kağıdı ile mutfağa uygulayacağınız duvar kağıdı arasında hem doku hemde model farklı mutlaka ki olacaktır. Bu yüzden bir top duvar kağıdı alayımda tüm eve uygulayayım düşüncesini aklınızdan çıkarın.

  Duvar kağıtlarının baş düşmanı su ve sert darbelerdir. Seçim yaparken çok ince kağıtlar seçmek yerine dokusu daha kalın olan duvar kağıtlarını tercih edin. Kağıdın kalitesi çok önemlidir. Uzun vadede kullanmak istiyorsanız tercihinizi mutlaka silinebilir ve kir tutmayan duvar kağıtlarından yana kullanın.

  Duvar kağıdının rengi de yine başka bir özen gösterilmesi gereken konudur. Çünkü sürekli göz önünde bulunan bir duvarda (mesela televizyonun önünde bulunduğu duvar gibi) simetrik ve büyük desenler yerine kendiliğinden küçük desenli duvar kağıdı seçmenizde fayda vardır. Böylece gözlerinizi yormak yerine dinlendirmiş olursunuz.

  Eviniz ne kadar aydınlık olursa olsun duvar kağıtlarında koyu desen her zaman odayı karartacaktır. Bu nedenle daha açık tonlarda kağıtlar seçmenizde fayda vardır. Mobilyanız ve halılarınız da duvar kağıdı seçiminde göz önünde bulundurulmalı mümkünse bu konuda satış yapan kişiden tavsiye alınmalıdır.