Durgun cisimlerin üzerine hangi kuvvetler etki eder

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 5 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


  1. Durgun cisimlerin üzerine hangi kuvvetler etki eder açıklarmısınız

    Cevap: Durgun cisimlerin üzerine hangi kuvvetler etki eder

    Bütün kuvvetlerin etkiledikleri cisme temas etmeleri gerekmez yani bazı kuvvetler uzaktan etkiler. Bu tür kuvvetlerden ikisi elektrik ve magnetizmadır. Bir üçüncüsü de her an yaşadığımız yerçekimi kuvvetidir; yerçekimi dünyanın üzerindeki bütün cisimlere uyguladığı yere doğru çekme kuvvetidir.

    Elimizde tuttuğumuz bir tuğlayı bıraktığımız anda tuğla yerçekiminin etkisiyle yere düşer bu arada düşerken hızı giderek artar; hızdaki bu artışa ivme denir. Ama eğer tuğlayı elimizde taşıyorsak tuğla üzerinde yukarı doğru bir itme kuvveti uygulayarak yerçekimi kuvvetini dengeliyoruz demektir; bu durumda uyguladığımız itme kuvveti ile yerçekimi kuvveti birbirine eşittir.

    Bir römorkör arkasına halatla bağlı bir mavnayı kanalda sabit bir hızla çekerken halatın mavna üzerinde uyguladığı çekme kuvveti su direncinin doğurduğu kuvvete eşittir; römorkör biraz daha kuvvetlice çekerse mavna da daha hızlı hareket eder. 1687de büyük İngiliz bilim adamı Sir Isaac Newton kuvvet ve hareketle ilgili üç yasa yayımladı. Bunlara Newton hareket yasaları denir.