Dünyanın yeni kabusu: NDM-1

'Haberler' forumunda By RiZeLi tarafından 11 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Dünyanın yeni kabusu: NDM-1


  NDM-1 adlı mikrobun içine sızdığı bakterileri en güçlü antibiyotiklere karşı dirençli hale getirdiği belirlendi. Araştırmacılar, küresel salgın uyarısında bulunuyor.


  Uzmanlar, en güçlü antibiyotiklere karşı bile dirençli olan yeni bir süpermikrobun İngiltere'de hastanelere girdiği uyarısında bulundu.

  NDM-1 olarak adlandırılan, enzim üreten bakterinin, Hindistan ve Pakistan'a estetik ameliyatlar için seyahat eden hastalarca İngiltere'ye taşındığı tahmin ediliyor.

  İngiltere'de şu ana kadar sadece 50 vakanın tespit edildiğini belirten yetkililer, mikrobun küresel düzeyde yayılmasından endişe ettiklerini söylüyor.

  Bilimadamlarının tespitleri arasında bu mikrobun insandan insana geçtiği de var.

  Saygın tıp dergisi Lancet'te yayımlanan makalede mikrobun yayılmasının daha yakından izlenmesi tavsiyesinde bulunuluyor ve yeni tip ilaçların gerektiğinin altı çiziliyor.

  Tedavi için çaresiz bırakabilir

  NDM-1 aralarında E.coli'nin de bulunduğu farklı bakterilerin içine yerleşip bu bakterileri de en güçlü antibiyotik gruplarına karşı dirençli hale getiriyor.

  Bu antibiyotik gruplar, zaten acil müdahalelerde ve dirençli bakterilere karşı tedavilerde kullanılıyor.

  Uzmanlar, NDM-1'in zaten dirençli olan bakterilere bulaşmasından da endişe ediliyor.

  Sonunda da bu insandan insana geçebilecek ve tedavisi neredeyse imkansız olan yeni bir salgın türü ortaya çıkabilir.

  Araştırmacıların inceledikleri NDM-1 enfeksiyonlarının en az birinde bakterinin bilinen bütün antibiyotiklere dirençli olduğu saptandı.

  Benzer vakaların ABD, Kanada ve Avustralya ile Hollanda'da da görüldüğü, uluslararası araştırmacıların sorunun büyük bir küresel sağlık sorununa dönüşmesinin olası olduğunu söylüyor.

    2. Cevap: Dünyanın yeni kabusu: NDM-1

  hergün b,inlerce hastalık çıkıyor yaa bakalım bu nasıl etkileyecek...