Dünyanın yedi doğa harikası

'Güncel Bilgiler' forumunda aykuta tarafından 27 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu


 1. Dünya çapında düzenlenen bir kampanyayla ‘Doğanın 7 Harikası’ seçiliyor. New7Wonders: Welcome to the official global voting platform of New7Wonders adresinde yer alan anketle belirlenecek '7 harika' 2011 yılında açıklanacak. İşte adaylar:

  [​IMG]
  Milford Sound
  Yeni Zelanda’nın en tanınan yerlerinden biri olan Milford Sound şelaleleri, kayalıkları ve orman alanlarıyla yılda 500 bin ziyaretçiyi ağırlıyor.

  [​IMG]
  Kara Orman
  Almanya’nın Karlsruhe ve İsviçre'nin Basel şehirleri arasında yer alan Kara Orman, yoğun bitki örtüsüyle görmeye değer. Loney Planet internet sitesi ormanı “vahşi hayata dair çok çeşitlilik içermese de pastoral ve resim gibi” sözleriyle tanımlıyor.

  [​IMG]
  Vezüv Yanardağı
  İtalya’daki Vezüv Yanardağı, geçen yüz yılda Avrupa Kıtası’nda faaliyete geçen tek volkan olma özelliğine sahip. Vezüv en çok, M.S. 79 yılındaki Pompei kentini yok eden patlamasıyla biliniyor.

  [​IMG]
  Halong Körfezi
  Vietnam’ın Quang Ninh Bölgesi’nde yer alan Halong Körfezi’nde binlerce kireçtaşı ve irli ufaklı adalar yer alıyor. Yoğun yağış ve heyelan riski nedeniyle adalarda yerleşim bulunmuyor.

  [​IMG]
  Ölü Deniz
  Deniz seviyesinin 365 metre altında yer alan Ölü Deniz kıyıları, dünyanın en alçak yeri ve alçalmaya devam ediyor. Çevre örgütleri, bu durumun devam etmesi halinde, önümüzdeki 50 yıl içinde Ölü Deniz’in tamamen yokolacağı uyarısında bulunuyor.

  [​IMG]
  El Yunque
  Porto Rico’daki El Yunque Ulusal Ormanı, Kuzey Amerika Orman Sistemi içindeki tek tropikal orman...

  [​IMG]
  Büyük Kanyon
  ABD’nin en bilinen doğa alanı olan Büyük Kanyon 1200 metre derinliğinde ve 12 bin metre uzunluğunda... Doğa, Büyük Kanyon’u 6 milyon yılda yarattı.

  [​IMG]
  Puerto Princesa Yeraltı Nehri
  Filipinler'de yer alan 8 kilometre uzunluğundaki Puerto Princesa Yeraltı Nehri, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.
    2. Cevap: Dünyanın yedi doğa harikası

  [​IMG]
  Puerto Princesa Yeraltı Nehri
  Filipinler'de yer alan 8 kilometre uzunluğundaki Puerto Princesa Yeraltı Nehri, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

  [​IMG]
  Büyük Bariyer Resifi
  Avusturalya’daki Büyük Bariyer Resifi 400 tür mercana, 1500 tür balığa ve 4 bin tür yumuşakçaya evsahipliği yapıyor. Resif, 1981’den beri Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

  [​IMG]
  Masurian Gölü
  Polonya’daki Masurian Gölü ve çevresi, kapladığı 82 kilometre karelik alanda 2 binden fazla kuş türüne evsahipliği yapıyor.

  [​IMG]
  Angel Şelalesi
  Brezilya-Venezuella sınırında yer alan Angel Şelalesi, dünyanın en yüksek şelalesi. Yüksekliği 807 metre.

  [​IMG]
  Amazon Bölgesi
  Yaklaşık 7 milyon kilometre kare alana yayılan Amazon Ormanları, tüm dünyadaki tropikal ormanların yarısından fazlasını oluşturuyor. Amazon Ormanları, Brezilya, Bolivya, Ekvador, Fransız Guyanası, Guyana, Kolombiya, Peru, Surinam ve Venezuela boyunca uzanıyor.

  [​IMG]
  Masa Dağı
  Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Cape Town yakınlarındaki Masa Dağı, düz zirvesi ile ülkenin en çok turist çeken yerlerinden biri.

  [​IMG]
  Uluru
  345 metre yüksekliğindeki Uluru ya da Ayers Kayası Avusturalya’nın en tanınmış yerlerinden biri. Temmuz ayında yetkililer, çevresel nedenler ve güvenlik gerekçeleri ile buraya tırmanmayı yasakladılar.

  [​IMG]
  Galapagos Adaları
  Sayısız tür hayvanı barındıran Galapagos Adaları, 1978’den beri Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alıyor. Charles Darwin’in bu adalara yaptığı keşif yolculuğu, evrim teorisinin oluşmasında çok etkili olmuştu.
    3. Cevap: Dünyanın yedi doğa harikası

  [​IMG]
  Moher Kayaları
  200 metre yükseklikteki denize dik Moher Kayaları, İrlanda’nın en çok turist çeken yerleri arasında yer alıyor.

  [​IMG]
  Maldivler
  Bin 192 adacıktan oluşan Maldivler, Hint Okyanusu’nun en turistik yerlerinden biri.

  [​IMG]
  Matterhorn Dağı
  İsviçre-İtalya sınırında yer alan 4 bin 477 metre yüksekliğindeki Matterhorn Dağı, Avrupa’nın hem en yüksek hem de en fotojenik yerlerinden biri.

  [​IMG]
  Jeita Grotto
  Lübnan’ın başkenti Beyrut yakınlarında bulunan Jeita Grotto’nun kristal mağaralarını geçen yıl 2 milyon kişi ziyaret etti.

  [​IMG]
  Yuşan Dağı
  3 bin 962 metre yüksekliğindeki Yuşan Dağı, Tayvan’ın en yüksek dağı.

  [​IMG]
  Fundy Körfezi
  Dünyanın en yüksek gel-gitleri Fundy Körfezi’ni, değişik kıyı ekosistemlerini barındıran ve göçmen kuşların en önemli uğrak yerlerinden biri haline getirdi.

  [​IMG]
  Komodo
  İndonezya’daki Komodo Ulusal Parkı, Komodo ejderlerinin korunması için oluşturuldu. Nadir olarak insanlara saldıran komodo ejderi, keskin dişleri ve bir insanı öldürebilen zehirli ağzıyla korkulan bir üne sahip.

  [​IMG]
  Sardanban
  Bangladeş ve Hindistan arasında yer alan Sardanban Deltası, yeryüzündeki en büyük mangrav ormanlarını içeriyor. Sardanban Bengal dilinde ‘güzel orman’ anlamına geliyor.
    4. Cevap: Dünyanın yedi doğa harikası

  [​IMG]
  Klimanjaro
  1987’den beri Dünya Kültür Mirası listesinde yer aln Klimanjaro Dağı, 5 bin 894 metre yüksekliği ile Afrika'ın en yüksek noktası.

  [​IMG]
  Iguazu Şelalesi
  Arjantin-Brezilya sınırında yer alan Iguazu Şelalesi yaklaşık üç kilometre genişliği ile yeryüzündeki en geniş şelalerinden biri. Iguazu, iki yanında tropikal ormanlardan oluşan ulusal parkların arasında yer alıyor.

  [​IMG]
  Jeju Adası
  Engebeli ve volkanik kıyısıyla Jeju Adası, Kore’nin güneyinde yer alıyor. Adada, 1950 metrelik Halasan Yanardağı da yer alıyor.
    5. Cevap: Dünyanın yedi doğa harikası

  çok harika yerler,ama bizim ülkede inanılmaz yerler vardır.:f63::f118:
    6. Cevap: Dünyanın yedi doğa harikası

  Discoverer'e katılıyorum.Türkiye'nin cennet köşeleri de bu listede yerini almalıydı.Şelalelerimiz,peri bacaları,pamukkale,ölüdeniz herbiri doğa harikası..:f63:
    7. Cevap: Dünyanın yedi doğa harikası

  neden bizim ülke yok :mad:
    8. Cevap: Dünyanın yedi doğa harikası

  Arkadaşlara kesinlikle katılıyorum. Cennet vatanımdan da en az bir resim olmalıydı.