Dünyanın Ve Evrenin Oluşumu

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda ZeuS tarafından 25 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Dünyanın Oluşumu,
  Evrenin Oluşumu,
  Dünya Ve Evren Nasıl Oluşmuştur,
  Dünyanın Ve Evrenin Oluşumu Hakkında Bilgi

  Evren, içinde en küçük parçacıktan en büyük galaksiye kadar değişik oluşumları barındıran dev bir boşluktur. Evrenin büyüklüğü bilinmemektedir. Gök bilimciler, evrenin boyutlarını ölçmek için sürekli çalışmaktadırlar. Gelişen uzay teknolojileri aracılığıyla yapılan araştırmalar, evrenin her yöne doğru genişlediğini göstermektedir. Bilim adamları, evrenin 15 milyar yıl önce çok güçlü ve büyük bir patlamayla ortaya çıktığına inanıyorlar. Bu büyük patlamayla başlayan evrenin hareketi, bugün de devam ediyor. Bu hareketin sonsuza kadar süreceği, duracağı ya da yön değiştireceği konusunda yapılan araştırmalar bize bu konuda yeterli ipuçlarını henüz vermiyor.

  Bilim adamları güneşin yaşının ise 4,6 milyar yıl olduğunu tahmin etmektedirler. Başlangıçta dev bir gaz ve toz bulutu olan Güneş, yoğunlaşarak kendi çekim alanı olan bir gaz kütlesi biçimini almıştır.

  Bu resim bilim adamları tarafından, uzayın derinliklerinden gelen radyo sinyalleri aracılığıyla oluşturuldu. Bu sinyallerin büyük patlamanın yankılarından ya da artçı şoklarından geldiği düşünülüyor. Gök bilimciler, evrenin, galaksimizin, Güneş sistemimizin ve dünyamızın bu tek ve büyük patlamanın sonunda oluştuğuna inanıyorlar.

  DÜNYANIN OLUŞUMU

  Başlangıçta yalnızca erimiş kayaç okyanusları üstünde küçük adacıklar halinde yüzen kara parçaları milyonlarca yıllık süreç içinde soğumaya ve kalınlaşmaya başlamıştır. Bu arada yanardağ oluşumları gerçekleşmiş ve püskürmeler sonucu atmosferde gazlar birikmeye başlamıştır. Aralarında su buharının da bulunduğu bu gazlar daha sonra yoğunlaşarak denizleri oluşturmuştur. Milyarlarca yıl süren tektonik hareketler sonucu kıtalar ortadan parçalanarak birbirlerinden binlerce km uzaklığa sürüklendiler.

  Erimiş metal ve kayaç parçalarından oluşan dünya dönerken, daha ağır metaller merkezde toplanmış ve dünyanın çekirdeğini oluşturmuştur. Daha hafif yapıdaki kayaçlar üstte kalarak, ileride kıtaları oluşturacak kara parçalarını meydana getirmiştir. Yeryüzünün hareketi hâlâ sürmektedir. Kıtalar birbirlerini sıkıştırmakta ya da birbirinden ayrılmaya çalışmaktadır. Örneğin Türkiye'de yaşadığımız depremler, Afrika ve Asya kıtalarının birbirlerine göre hareket etmelerinden kaynaklanmaktadır.

  Dünya’mızın Oluşumuyla İlgili Diğer Görüşler

  1. Güneş’ten Kopma: Dünya’mız Güneş’ten kopan bir madde yığınından meydana geldi. Bu kopma Güneş’in hızla dönmesinden dolayı veya bir başka gezegenin çekim etkisi nedeniyle oluşmuştur. Bu kopma sonucu oluşan madde Güneş’in etrafında dağılarak bir toz bulutu meydana getirdi. Bu toz bulutu zamanla soğuyarak küçük gezegenleri oluşturdu ve bu gezegenler zamanla karşılarına çıkan başka gaz ve toz bulutlarıyla çarpışarak ya da bir çığ oluşumu gibi önlerine gelen diğer maddeleri de kendilerine katarak büyüdüler ve gezegenleri ve şimdiki gezegenleri oluşturdular.

  2. Gaz ve Toz Bulutu: Dünya’mız evren oluştuğunda fırıldak gibi dönen gaz ve toz bulutuydu. Evren, Büyük Patlamanın etkisiyle gitgide genişleyerek soğumaya devam etti. Bu süreçte Dünya da kendi ekseni etrafındaki dönüşünün etkisiyle zamanla dıştan içe doğru soğudu. Böylece Dünya'nın iç içe geçmiş farklı sıcaklıktaki katmanları oluştu. (4,5 milyar yıl önce yarısı sıvı olan bir ateş topuna dönmüştü. 1,5 milyar yıl önce ise zamanla yüzeyi katılaştı ve sert bir kabuk halini aldı. Sonrada günümüzdeki halini aldı).

  alıntı
   
 2. Cevap: Dünyanın Ve Evrenin Oluşumu

  teşekkürler