Dünyanın Sonu

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda jimmyqua16 tarafından 18 Eylül 2009 tarihinde açılan konu


 1. SİZCE DÜNYA' YI NASIL BİR SON BEKLİYOR ?  Ünlü Fizikçi STEPHEN HAWKİNG Dünya'nın sonunu 2800 yılı olarak kabul ediyor

  ve 2800' e kadar olacak olayları şöyle sıralıyor:  2000-2400 yılları arası  El-Nino yüzünden iklim değişiklikleri olacak. İklim değişikliği sebebiyle sıtma, tifo gibi hastalıklar yeniden baş gösterecek. Kasırga ve hortumlar dünyayı kasıp kavuracak. Sera etkisi şiddetini artıracak. Önümüzdeki 100 yıl içinde meydana gelecek ısı değişimleri bitki örtüsünü etkileyecek. Buzulların erimesi su baskınlarını artıracak. Alp dağları başta olmak üzere birçok bölge büyük çığ felâketlerine sahne olacak. Isınma bugünkü sür'atiyle devam ederse 400 yıl içinde Alp Dağları'nda kar kalmayacak.  2400-2500 yılları arası  Özellikle Güney Yarımküre etkilenecek. Güney Yarımküre'den Kuzey Yarımküre'ye büyük göçler başlayacak. Su seviyesi okyanuslarda sür'atle yükselecek. Aynı dönemlerde Güney Avrupa'da büyük bir kuraklık başlayacak. Kuzey Avrupa'ysa sel sularıyla boğuşacak.  2400-2800 yılları arası  Güney Yarımkürede ölümden kaçan insanlar Kuzey Yarımküre'ye göçünce, göçler ülkeler arası savaşlar sebep olacak. Çevre kirliliği tabî kaynakları kurutacak. Kuzey ve güney kutbundaki buzullar eriyecek, karaların çoğunu su kaplayacak.  2800-? yılları arası  Dünyanın atmosferi değişecek ve dünya mars gibi sülfürik asitlerden oluşacak, hiçbir canlı yaşayamayacak.

  DipNot: Alıntıdır.
    2. Cevap: Dünyanın Sonu

  Kulağa çok korkutucu geliyor ama kalıbımı basarım böyle bir şey olmayacak..
    3. Cevap: Dünyanın Sonu

  Bilemiyorum gerçek olabilir Günümüze bakalım küresel ısınma filan Gerçek olabilir..
    4. Cevap: Dünyanın Sonu

  Bence de gerçekleşme olasılığı yüksek. Ortaokuldayken bilim adamlarının araştırmaları ve söyledikleri şu an gerçekleşmiş durumda.
    5. Cevap: Dünyanın Sonu

  Evet Dünya çok kötü bir yöne doğru gidio şuan
  aklıma bununla ilgili komik bir söz geldi.
  Bindik bir alamete gedeyoz kıyamete.
    6. Cevap: Dünyanın Sonu

  Ben küresel ısınmaya inanmıyorum...
  Ayrıca öyle birşey olsa bile kesinlikle abartılıyor....
    7. Cevap: Dünyanın Sonu

  Küresel ısınma var buzullar eriyor güney ve kuzey kutbunda...
    8. Cevap: Dünyanın Sonu

  O dediğin dünya meydana geldiğinden beri oluyor..
  Ayrıca birkaç buzulun erimesi küresel ısınmanın olduğunu göstermez...
    9. Cevap: Dünyanın Sonu

  Küresel ısınmanın kanıtları
  Küresel ısınma olayı, genellikle fosil yakıt kullanımından meydana gelen yoğun karbondioksit emisyonu (salınımı) ile özdeşleşmiş bulunmaktadır. Atmosferdeki karbondioksit artışına koşut olarak hava sıcaklığının 1860 yılından beri artışı (Mitscherlich 1995). Bu nedenle, böyle bir olayın varlığını kabul etme ve zararlarının önlenmesi, fosil yakıt kullanımının kısıtlanması anlamına gelecektir. Bu ise, özellikle sanayileşmiş ülkeler ekonomisi için çok yönlü olumsuz sonuçlar doğuracağından, bu ülkeler uzun süre küresel ısınma olayını inkâr etmişlerdir. Daha sonraları, bilim insanlarının ortaya koydukları kanıtlarla, böyle bir ısınma sürecinin başladığını kabul etmişler ancak, nedeninin fosil yakıt olmadığına ait çeşitli savlar ortaya atmışlardır. Bu ekolojik afetin önüne geçmek için uğraş veren bilim insanları, söz konusu bu savların doğru olmadığını somut örneklerle kanıtlamaya çalışmışlardır. Bunların başlıcaları aşağıda verilmiştir. · Son yüzyılın en sıcak yazları son 10 – 15 yıl içinde yaşanmıştır. Örneğin 1990’lı yılların dört yılı içinde ölçülen sıcaklıklar (1991, 1994, 1995 ve 1998) meteoroloji ölçmelerinin yapıldığı 1860 – 1996 yılları arasında ölçülen sıcaklıkların en yüksek değerlerine sahiptir. 1998 yılında, son 1400 yılın en sıcak yılı yaşanmıştır (Kadıoğlu 2004). Son 15 – 20 yılda ölçülen küresel sıcaklıkların ortalaması ise, çeşitli özel yöntemlerle belirlenen son 600 yılın en yüksek sıcaklık ortalaması olarak hesaplanmıştır. · Küresel ısınmanın çok önemli başka bir kanıtı da kutuplarda ve yüksek dağlarda (Alpler, Himalayalar gibi) buzulların erimeye başlamış olmasıdır.
  Amerikan Kar ve Buz Verileri Merkezi (NSIDC) ölçümlerine göre, küresel ısınma ile ilgili şu sonuçlar ortaya çıkmaktadır (Hürriyet Gazetesi, Dış Haberler Servisi, 20.03.2002):
  1) Antarktika’da son 50 yıl içinde hava sıcaklığı 2,5˚C artmış ve 7 dev buzul kitlesinin alanı, 1974 yılından bu yana 13500 kilometrekare daralmıştır.
  2) Yaklaşık 12 bin yıllık olduğu tahmin edilen 3250 kilometrekarelik, 200 metre derinliğinde, 750 milyon ton ağırlığında buz kütlesi ana parçadan ayrılmış ve binlerce
  aysberge bölünmüştür.
  3) Larsen-B buzulu, son 5 yılda 5700 kilometrekarelik bölümünü kaybetmiştir.
  · İzlanda Üniversitesi profesörlerinden Helgi Björnson, yaptığı araştırmalara dayanarak, İzlanda’nın % 8’ini kaplayan ve kutuplar dışındaki en büyük buzul olan Vatna dev buzulunun, 1930 yılından bu yana en yüksek erime hızına eriştiğini ve küresel ısınmanın böyle devam etmesi halinde, bu dev buzulun 100 yıl sonra yok olacağını ve bütün İzlanda’nın
  sular altında kalacağını, Ocak 2002 yılında bildirmiştir.
  · Güney Kutbu’ndaki Thwaites büyük buzulundan 3400 kilometre karelik (Mayorka Adası kadar) buz kütlesi kopmuştur (22.03.2002). Bu haber “Güney Kutbu eriyor” başlığını taşıyordu (Cumhuriyet Gazetesi 22.03.2002).
    10. Cevap: Dünyanın Sonu

  jimmyqua16 tmm devam etme korktum