Dünyanın Mükemmel Yerleri

'Güncel Bilgiler' forumunda ZeuS tarafından 23 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Dünyanın Mükemmel Yerleri,
  Dünyanın Bilinmeyen Mükemmel Yerleri,
  Dünyadaki Mükemmel Yerler

  Keops Piramidi dışında hepsi yok olan Dünyanın Yedi Harikası yeni rakipleriyle karşı karşıya.İşte aşağıdaki listede "mükemmel" sıfatını tam anlamıyla hakeden on adet yapı- yapıtlar hakkında bilgi..
  Üstelik bunlar arasında Türkiye'den de bir eser bulunuyor.


  Banaue pirinç terasları (Filipinler) 2000 yıllık bu teraslar Filipinlerdeki Ifugao dağları üzerine oradaki yerli halkın ataları tarafından yapılmıştır. Filipinliler tarafından Dünyanın 8. Harikası olarak nitelendirilir. Terasların çok az sayıda araç gereç kullanılarak ve büyük ölçüde elle inşa edildiği rivayet edilir.


  Teraslar deniz seviyesinin 1500 metre üstünde yer alır ve dağ yüzeyinin 10360 kilometrekarelik bir alanını kaplar. Bu yapıyla ilgili bir başka rivayet de basamakların uç uca getirildiğinde dünyanın yarı çevresini dolanacağıdır. Bölgenin yerlileri halen bu teraslara pirinç ve sebze ekiyorlar. Bu da basamaklarların kademeli olarak aşınmasına sebep oluyor. Dolayısıyla yapının karakteristiğinin korunması sürekli bir bakım ve özen gerektiriyor

  Sigiriya (Sri Lanka) İsminin anlamı 'aslan kayası' olan bu antik taştan kale ve saray harabesi Sri Lanka'da yer alıyor.


  Yapının çevresinde bahçe depo ve diğer yapıların kalıntıları bulunuyor.


  Popüler bir turizm mekânı olan Sigiriya aynı zamanda antik freskleriyle de biliniyor. Bu freskler Hindistan'daki Ajanta Mağaraları'nı andırıyor.  Sigiriya Kral Kassapa'nın (M.S. 477-495) hükümdarlığı döneminde inşa edilmiştir ve Sri Lanka'nın yedi Dünya Mirası listesinde yer alır.


  Herkül Kulesi (İspanya) İspanya'nın kuzey batısındaki Galiçya'ya 2.4 km uzaklıkta bulunan bir yarımada Herkül Kulesi'ne ev sahipliği yapıyor


  Aslında Roma İmparatorluğu döneminden kalma bir deniz feneri olan 55 metre yüksekliğindeki kule İspanya'nın Kuzey Atlantik kıyısına tepeden bakıyor.


  Yaşının en az 1900 olduğu tahmin edilen fener 1791 yılında onarıldı ve hâlâ deniz feneri işlevini sürdürüyor.  Torun (Polonya) Kuzey Polonya'da bir kent olan Torun Vistula nehri üzerinde yer alır. Ünlü bilimadamı Kopernik de bu şehirde dünyaya gelmiştir  Şehrin çevresine ilk yerleşim arkeologlara göre M.Ö 1100 yılında olmuştur.


  Tipik bir Orta Çağ kenti olan Torun gerçekten görülmeye değer bir yer..  Ajanta Mağaraları (Hindistan) Hindistan'ın Maharashtra eyaletindeki Ajanta Mağaraları taş üzerine oyulmuş anıtlardan oluşur. M.Ö 2. yüzyılda inşa edilen yapı hem Budist sanatı hem de evrensel resim sanatı açısından başyapıt olarak kabul edilen resim ve heykelleri içerir.


  Ajanta Mağaraları (Hindistan) Hindistan'ın Maharashtra eyaletindeki Ajanta Mağaraları taş üzerine oyulmuş anıtlardan oluşur. M.Ö 2. yüzyılda inşa edilen yapı hem Budist sanatı hem de evrensel resim sanatı açısından başyapıt olarak kabul edilen resim ve heykelleri içerir .
  alıntı