Dünyanın Katmanları Ve Özellikleri Kısaca

'Etüt Merkezi' forumunda ceyda_ceyda tarafından 19 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dünyanın katmanları aşağıdaki gibidir toplam 5 katmandan oluşmaktadır. Sırasıyla en yüksekte hava küre, su küre gibi gitmektedir.

  Hava küre (Atmosfer)
  Su küre (Hidrosfer)
  Taş küre (Litosfer)
  Ateş küre (Pirosfer)
  Ağır küre (Barisfer)

  Hava Küre: Gazların karışımından oluşan tabakadır, %78 azot, %21 oksijen, %1 karbondioksit bulunmaktadır. Kalınlığı 45-100 km arasında değişiklik göstermektedir. Her 100m yükselinince sıcaklık 1 derece düşmektedir.

  Su Küre: Okyanus, deniz, göl ve nehirlerden oluşmaktadır. Dünyanın 3/4’ü su’dur. Su kürenin kalınlığı 4km’den oluşmaktadır derinliğine göre artabilir düşebilirde. Kuzey ve güney yarım kürede buz vardır.

  Taş Küre: Kalınlığı 60km olurken canlılar sadece toprak üzerinde yaşamaktadır. Kayalık ve topraklardan oluşur mineraller ile bitkiler yetişmektedir.

  Ateş Küre: Kalındlığı 2,9 bin km den oluşmaktadır. Sıcak taşlar ve volkandan oluşur derecesi 2 bindir. Hamur halinde bulunmaktadır dışarıya çıkan lavlar volkan olarak görülmektedir. Doğal felaketlerin sebeplerinden birisi olabilmektedir.

  Ağır Küre: Barisferin ortalama kalınlığı 4000 km dir. Barisferin sıcaklığı yaklaşık 5000 derecedir. Yer çekiminin kaynağıdır demir ve nikel gibi maddelerden oluşmaktadır.