Dünyanın En Zeki İnsanı

'Güncel Bilgiler' forumunda ZeuS tarafından 6 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Dünyanın en zeki insanları
  Dünyanın En Zeki İnsanı Kimdir?
  Dünyanın en zeki isimleri


  Dünyadaki zeki insan denildiğinde aklımıza hemen Alman bilimadamı Albert Einstein geliyor. Fakat biri varki, IQsu ile neredeyse Einsteinı,ilkokul öğrencisi durumuna sokuyor.:f196:

  Adı, Marilyn vos Savant. Bugüne kadar hesaplanan en yüksek IQ seviyesine sahip olan 62 yaşındaki Amerikalı kadın bir süre Dünya çapında şöhretin tadını çıkardıktan sonra, şimdi zekasını başkalarının hizmetine veriyor.

  [​IMG]

  Amerikalı Marilyn vos Savant, dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanı olarak Guinness Rekorlar Kitabında yer alıyor. IQsu ise, bugüne kadar ölçülen en yüksek seviyede, tamı tamına 228...

  Savant, New Yorkun ünlü Parade dergisinde “Ask Marilyn köşesinde okuyucuların çözmekte zorlanarak kendisine gönderdiği soruları yanıtlıyor. 10 yaşında ailesinin Missouri kentindeki bakkalında çalışmaya başlayan Savantın hayatı, yine aynı yılda, okulda girdiği bir IQ testinde değişmiş. Testin sonucunun 228 çıktığı gören öğretmenler, buna inanmamış. İnanılmasının neden zor olduğunu açıklamak istersek, Savantın 10 yaşında ölçülen “beyin yaşı aslında 23 yaşındaki bir genç kızla aynı seviyede.

  Kocası da zeki 30 yıl boyunca, birçok işte çalışan Savant, şöhreti 1986da Guinness Rekorlar Kitabına “Dünyanın en zeki insanı olarak başvurmasıyla kazanmış. O zamandan beri yapılan birçok IQ testinde, aynı skoru koruyan kadının belli bir uzmanlık alanı yok. Boş zamanlarında, böceklerinin evriminden, ekonometriye, sosyolojiden, kuantum fiziğine kadar birçok farklı alanda kendisini eğitiyor. “Bu kadar zeki olmak nasıl sorusuna ise şu yanıtı veriyor: Zeka da güzellik gibi. Ne kadarına sahip olursanız, hayat da o kadar kolaylaşıyor. Peki, bu kadar zeki bir kadın kiminle evli derseniz, kocası da ondan geri kalmıyor. Savant, 1987den beri, “yapay kalbin mucidi Amerikalı ünlü kalp doktoru Robert Jarvik ile evli.

  Dünyanın en zeki isimleri

  Koreli fizikçi Kim Ung-yong / 210
  İngiliz fizikçi Isaac Newton / 190
  Fransız yazar ve filozof Voltaire / 190
  Rus Dünya Satranç Şampiyonu Garry Kasparov / 190
  İtalyan bilimadamı ve sanatçı Leonardo Da Vinci / 180
  İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu / 180
  Alman Müzisyen Johann Wolfgang von Goethe / 179
  Alman teolog Martin Luther / 170
  İtalyan astronom Galileo Galilei / 165
  Alman müzisyen Ludwig van Beethoven / 165
  Alman fizikçi Albert Einstein / 160
  İngiliz fizikçi Stephen W. Hawking / 160
  Amerikalı aktris Sharon Stone / 154
    2. Cevap: Dünyanın En Zeki İnsanı

  helal olsn ama bir yandanda sans diyelim allah vergisi