Dünyanın en önemli binaları

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Meryem tarafından 18 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Dünyadaki Önemli Binalar hangileridir
  Dünyadaki Önemli Binalar nerededir


  [​IMG]
  Ayasofya, İstanbul, Türkiye
  1400 yıllık tarihinin ışığında cennetten gelme bir şeref duygusunu tattıran Ayasofya, görkemli bir mimarîsi ve yapıtlarıyla hâlâ ayakta kalmayı başaran Bizansın geleneğini yansıtmasıyla beraber bugün de dünyanın en önemli binalarından bir tanesidir. Ziyaretçiler, ruhanîlikten giderek uzaklaştığı iddia edilen dünyanın bir köşesinde hâlâ semavî bir mutluluk olabileceğini Ayasofyada görebilirler.

  [​IMG]
  Tac Mahal, Agra, Hindistan
  Nefes kesici mimarînin, muazzam süslemenin ve efsanevi bir aşk hikâyesinin mükemmel birleşimi olan Tac Mahalin adı, haklı bir şekilde romantizmle özdeşleşmiştir. Mermerden yapılma mezar ve sessiz, sakin bahçeleri, bir adamın bir kadına olan aşkını gözler önüne sererken, aynı zamanda binanın yapımında çalışan 20 bin işçinin özverisini ortaya koyuyor. Yapımı 22 yıl süren bu binayı ziyaret etmek, önemli bir deneyim kazanmak anlamına da geliyor.

  Flatiron Binası, New York, ABD
  Bugün bir gökdelenler cenneti haline gelmiş olan New Yorka yapılan ilk gökdelenlerden bir tanesi olan Flatiron Binası, aynı zamanda hem efsanevî hem de güzel olmayı başarıyor. Bina ilk yapıldığında, bugün artık bir klasik halini almış üçgensi yapısının rüzgârlara dayanamayacağı söyleniyordu, ancak geçen 100 yılla birlikte görüldü ki, bu bina hâlen New Yorka has o yaratıcı ruhun önemli simgelerinden bir tanesi olarak kalmaya devam ediyor.

  Radcliffe Camera, Bodleian Kütüphanesi, Oxford, İngiltere
  İngiltere gibi dünya mimarlığının en nadide eserlerine ev sahipliği yapan bir ülkede, pek çok ufak ölçekli bina göze çarpmayabiliyor. Çevresi adeta başka binalar tarafından örülmüş olan Bodleian Kütüphanesi, asil ve cesur duruşuyla etrafındaki yapılardan ayrılmayı başarıyor. Oxfordun en güzel manzaralarından bir tanesi de, Radcliff Camerada bulunuyor.

  Parlamento Binası, Londra, İngiltere
  İngiliz mimarîsinin en klasik örneklerinden bir tanesi olan Parlamento Binası, Alman hava saldırılarına ve hava kirliliğinden kaynaklanan aşınmalara inatla kafa tutan, harika bir yapı. Hayal edilmesi dahi zor olan bir ölçekte muazzam gotik süslerle bezenmiş olan bu yapı, nehir kıyısında olması sebebiyle, sudan yansıyan görüntüsüyle birlikte fotoğraflık karelere sebebiyet veriyor.