Dünya'nın en küçük Hayvanları

'Sorun Cevaplayalım' forumunda HazaN tarafından 8 Ekim 2013 tarihinde açılan konu


 1. Dünya’nın En Küçük Kedisi
  Mr Peebles ile tanışın! O 15.5 cm boyuyla dünya’nın en küçük kedisi ünvanına sahip. Amerika’da yaşayan kedi 2 yaşında ve sadece 1.36 kg ağırlığında. Bu şirinliğiyle dünya’nın en tatlı kedisi ünvanına da sahip olabilirmiş değil mi?
  kedi.jpg

  Dünya’nın En Küçük Atı
  43.18 cm uzunluğundaki boyu ile dünya’nın en küçük atı olan Einstein, New Hampshire’da bir çiftlikte yaşıyor ama tüm dünya onu tanıyor. Amerika’nın en ünlü talkshow’u olan oprah’a da “konuk” olan Einstein dünya’nın en küçük midillisi.
  at.jpg

  Dünya’nın En Küçük Balığı
  Dünya’nın en küçük balığına 2006 yılında Endonezya’da rastlandı. Bu balığın bulunmasıyla birlikte daha önce dünya’nın en küçük balığı kabul edilen Schindleria brevipinguis’un unvanını elinden almış oldu.
  balık.jpg


  Dünya’nın En Küçük Yılanı
  Yılanların varlığı, dinozorların yaşadığı döneme kadar gider. Bilinen 3100 farklı yılan türünün arasında en küçük olan türü “Leptotyphlops carlae”. Bu türe ilk olarak 2008 yılında Karayiplerde bulunan Barbados adasında rastlandı. Sadece bir makarna kalınlığında olan bu yılan dünya’nın bilinen en küçük yılanı kabul ediliyor.
  yılan.jpg


  Dünya’nın En Küçük Hamster’ı
  Dünya’nın en küçük Hamster’ın adı PeeWee. PeeWee sadece 2.5 cm boyunda. PeeWe sadece 3 haftalıkken büyümesi durdu. Onun kardeşlerinin boyu 4.5 cm ‘ye kadar uzadılar. Bu Hamsterları Kuzey Çin ve Moğolistan’da görebilirsiniz.
  hamster.jpg


  Dünya’nın En Küçük Denizatı
  Denizatı Hippocampus soyuna ait balıklardır. Daha çok Pasifik Okyanusunda görülen denizaltlarının şuana kadar bilinen en küçüğü 13 mm uzunluğundadır. Boyları 90 mm’ye kadar çıkabiliyor.
  denizatı.jpg


  Dünya’nın En Küçük İneği
  Vechur Cow türü olarak bilinen bu inek 81 cm lik boyuyla dünya’nın en küçük büyükbaş hayvanı. Resimde gördüğünüz küçük inek 16 yaşında olan “Vechur Cow” cinsi dünya’nın en küçük ineği, yanındaki ise onun 2 katı büyüklüğünde ve sadece 6 yaşında olan bir diğer inek türü.
  inek.jpg

  Dünya’nın En Küçük Kertengelesi
  Bu minik kertenkele Dominik Cumhuriyeti kıyılarında keşfedildi. Sadece 16 mm uzunluğunda olan bu kertenkele dünya’nın en küçük kertenkelesi. 1 Tl lik demir paranın üstüne yatabiliyor, bu kertenkele, dünya’da bilinen tüm sürüngenlerin de en küçüğü kabul ediliyor.
  kertenkele.jpg

  Dünya’nın En Küçük Bukalemunu
  Sürüngenler sınıfından olan Bukalemunlar, belli etmek istedikleri duruma göre renk değiştiren ilginç hayvanlardır. Genellikle 30 cm uzunluğunda olan bukalemunların, kayıt edilen en küçük uzunlukta olanı 1.2 cmlik boyuyla gördüğünüz bu brookesia cinsi bukalemundur. Madagascar ormanlarında yaşarlar.
  bukelemun.jpg

  Dünya’nın En Küçük Köpeği
  Bu minik köpeğin kilosu 1 kg az, sadece 650 gr ağırlığında olan Chihuahua cinsi bu köpek dünya’nın en küçük köpeği ünvanına sahip. Guinness Rekorlar kitabına göre şuana kadar gelmiş geçmiş en küçük köpek ünvanına 7.1 cm lik boyuyla bir Yorkshire terrier sahip olmuş. Ama şuanda dünya’da yaşayan en küçük köpek, zaten dünya’nın en küçük türlerinden biri olan Ducky adındaki bu Chihuahua cinsi köpek.
  köpek.jpg