Dünyanın en hızlıları

'Güncel Bilgiler' forumunda alemşah tarafından 2 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Dünyada bunlardan başka daha hızlı yok.


  [​IMG]
  En hızlı insan
  Jamaikalı atlet Usain Bolt, 9.69 saniyeyle 100 metrede, 19.30 saniyeyle 200 metrede ve 37.10 saniyeyle ise, 4x100 metre bayrak yarışında Olimpiyat ve dünya şampiyonluğu rekorlarını elinde tutuyor.

  [​IMG]
  Üstelik 21 Ağustos 1986 doğumlu Bolt tüm bu rekorları 2008 Yaz Olimpiyatlrında kırdı. Bolt, aynı Olimpiyatta bu üç yarışmanın hepsinde dünya rekoru kırarak tarihe adını yazdırdı.

  [​IMG]
  En hızlı kara hayvanı
  Evrimin mucizesi olan çitalar, dünyanın en hızlı kara hayvanlarıdır. Saatte yaklaşık 115 km'ye kadar ulaşan hızına çok da şaşırmamak gerekir, çünkü ince ve uzun bacaklı vücut yapısıyla çita, adeta hız için yaratılmıştır.

  [​IMG]
  Benekli kürkü, küçük kafası ve kulakları, ve gözlerinin köşesinden burnunun yanlarına uzanan "gözyaşı çizgileri", çitayı Afrika'nın diğer büyük kedilerinden farklı kılar.

  [​IMG]
  En hızlı araba
  Yakın bir zamana kadar Bugatti Veyron, dünyanın en hızlı arabası olarak biliniyordu. Ancak başka bir otomobil Bugatti Veyron'u ekarte etti.

  [​IMG]
  Barabus TKR, 1005'lik beygirgücü ve 0'dan 98 km hıza 1.67 saniyede çıkmasıyla günümüzün süper arabası olarak görülüyor.

  [​IMG]
  En hızlı bilgisayar
  Roadrunner, New Mexico'daki Los Alamos Ulusal Laboratuarı'nda IBM tarafından geliştirilen bir süper-bilgisayar. Şu anda dünyanın en hızlı bilgisayarı olan 133 milyon dolar değerindeki Roadrunner, 1.7 petaflop (saniyede 1.7 katrilyon (10^15)

  [​IMG]
  En hızlı balık
  Yelken balığının dikkat çekici bir diğer özelliği ise, kılıçbalıklarında da bulunan, uzun bir gagaya benzer ağız yapısıdır. Saatte 110 km'ye kadar ulaşan hızıyla dünyanın en hızlı balığı ünvanını taşır.

  [​IMG]
  Yelken balığının yakalanması bu yüzden ya tesadüfen gerçekleşir, ya da balık hasta olduğu için...

  [​IMG]
  En hızlı tren
  Japonya'daki uygulama hattında yapılan denemelerde JR-Maglev MLX01 trenlerinin 581 km/s hıza ulaştığı tespit edildi. Bu hız, 574.8 km/s hızla hareket eden Fransa'daki TGV'lerden biraz daha yüksek.

  [​IMG]
  Trenin ismi olan Maglev de zaten İngilizce "Magnetic Leviation", yani "manyetik olarak havada tutma, yükseltme", kelimelerinin bileşiminden elde edilmiş

  [​IMG]
  En hızlı su kaydırağı
  Yükseklik ve eğiminin sonucu, bu su kaydırağı saniyede 105 km hıza ulaşan ve yaklaşık 4-5 saniye süren inanılmaz hızlı bir iniş sağlar.
    2. Cevap: Dünyanın en hızlılaarı

  [​IMG]
  Bu özellikleri sayesinde Insano, gezegendeki benzeri ekipmanlar arasında en uç örnek olarak kabul ediliyor. Bu heyecan dolu inişin son kısmında ise yüzme havuzunda son bulan dinlendirici bir yol sizi bekliyor.

  [​IMG]
  En hızlı denizaltı
  K-222 (eski ismiyle K-162) şu ana kadar üretilmiş en hızlı denizaltıydı. 28 Aralık 1963 tarihinde suya indirildi ve 1969 senesinde Sovyet Kuzey Donanmasında göreve başladı.

  [​IMG]
  En hızlı helikopter
  X-15 programı boyunca gerçekleştirilen uçuşlardan 13'ü (8 pilot tarafından) USAF'ın 50 mil (80.47 km) kriterini aşarak uçağı kullanan pilotları astronot seviyesine taşıdı.
  Aslında pervaneli bir helikopterin kontrolden çıkmadan uçabilmesi için ulaşabileceği en yüksek hız saatte 250 mildir (402.336 km/s).

  [​IMG]
  En hızlı rüzgar
  3 Mayıs 1999'da kasırgalar Oklahoma'yı kasıp kavururken bilimadamları bugüne kadarki en hızlı rüzgârı kaydettiler. Saatte 511.77 km hızla esen kasırga, 250 evi yıktı ve dört kişinin de ölümüne sebep oldu.

  [​IMG]
  En hızlı kuş
  Kartalgiller familyasından aladoğan kuşu (Falco peregrinus) dalışa geçtiğinde saatte 322 km hıza ulaşabiliyor.
  Kartal ölçülerinde bir doğan türü olaran bu kuşun sırt mavi-gri, alt kısmı beyaz çizgili, kafası ve "bıyıkları" siyah renktedir.

  [​IMG]
  En hızlı uzay mekiği
  ASA tarafından yürütülen insansız uzay uçusu görevi olan New Horizons (Yeni Ufuklar) halen Plüton'a doğru yol almaktadır. Plüton ve onun uydularına (Charon, Nix ve Hydra) ulaşması beklenen uzay mekiği 19 Ocak 2006'da fırlatılmıştı.
  Bu ise, bir uzay mekiğinin Dünya'yı terketmesi esnasında kaydedilmiş en yüksek hız. New Horizons'ın Plüton'a 14 Temmuz 2015'te varması bekleniyor.

  [​IMG]
  Kaydedilen en hızlı şey
  Modern fizikte, ışık evrendeki en hızlı şey olarak kabul edilir ve ışığın uzay boşluğundaki hızı doğanın temel sabit değerlerinden biridir.
  Işığın boşluktaki hızı saniyede tam olarak 299792458 metre olarak tanımlanmıştır. Bu, insan ırkının bugüne kadar tecrübe ettiği en hızlı şeydir. Ekvator etrafında ışık hızıyla hareket ederseniz gezegeni bir saniye içinde 7.4 defa turlayabil