Dünyanın En Hızlı Yolcu Uçağı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Ezlem tarafından 6 Nisan 2011 tarihinde açılan konu 1. Dünyanın En Hızlı Uçağı resim

  [​IMG]

  SR-71 Clarence “Kelly Johnson tarafından yönetilen bir Lockheed ekibi tarafından “Skunk Works olarak bilinen Gelişmiş Tasarımlar Bürosunda dizayn edilmiştir. “Kelly o zamanlar bu konudan sorumlu başkan yardımcısıydı. İlk versiyonu A-11 bir CIA foto-keşif uçağıydı ve ilk uçuşunu 1962 Nisanında gerçekleştirdi. Benzeri bir uçak olan A-12 ise radarda küçük görüntü veriyordu. Av-önleme modeli olan YF-12A 1963 yılında Sovyetler Birliğinin geliştirdiği süpersonik bombardıman uçaklarına karşı geliştirildi.

  USAFın foto-keşif versiyonu olan SR-71 ilk uçuşunu 1964de yaptı. A-12 ve SR-71 kanat ön taraflarında yüksek sıcaklığa dayanıklı fiberglas-asbestos lamineleri kullanmıştı. Bu özellik te düşük radar görüntüsü veren hususlardan biriydi. Bu uçağın var olduğu Başkan Lyndon Johnson tarafından 29 Şubat 1964de açıklandı.

  SR-71in startejik keşif uçağı olarak, A-11 tasarımından yola çıkılarak geliştirilmesi 1963 Şubatında başlamıştır. İlk uçuşu da 22 Aralık 1964de gerçekleşmiştir. YF-12 aynı gövdeye sahip av-önleme uçağı olup topluma ilk olarak Edwards Hava Üssünde 30 Eylül 1964de sunulmuştur.

  SR-71 motorları kanatlarına monte edilmiş delta kanatlı bir uçaktır. İki adet Pratt & Whitney J-58 aksiyal akımlı ve “afterburnerlı turbojet tarafından tahrik edilir. Beher motorun gücü 144,26kNdir. Tecrübeler Mach 3de uçuş için gerekli gücün %20sinden azının motorlar tarafından karşılandığı tespit edilmiştir. Bakiye güç motor girişlerinden, motor önündeki hareketli başlıklardan ve sıkıştırılmış havayı yakan, motor çıkışındaki püskürtme memelerinden kaynaklanmaktadır.

  Geliştirilmiş yüksek uydu keşif sistemleri nedeniyle SR-71ler gereksiz olmuştur ve elde bulunan birkaç örneği NASA tarafından deney elemanı olarak
  kullanılmaktadır.