Dünyanın En Güvenli Şifresi Ortaya Çıktı!

'Sosyal Konular' forumunda zamaneanne tarafından 27 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Dünyanın En Güvenli Şifresi Deşifre Oldu


  Dünyanın En Güvenli Şifresi Bulundu  bir sisteme üyelik yaptığınızda, kredi kartı aldığınızda, mailinizi açtığınızda yada bilgisyarınızı açarken sürekli şifre girmek zorunda kalırsınız. Peki hiç düşündünüz mü dünyanın en güvenli şifresi ne diye?

  Dünyanın en güvenili 4 haneli ATM şifresinin '8068' olarak açıklandı. Data Genetics şirketinin raporuna göre bu sayıların aynı sırada yer alması ihtimali yüz binde bir.

  Yılda 3,4 milyon şifrenin çalındığını belirten şirket araştırmacıları, çoğunlukla web siteleri için kullanılan bu şifrelerin ATM'ler için de iyi bir örnek olabileceğini ifade etti. Sıradan bir hırsızın bir ATM şifresini çözebilme şansı 10 binde bir iken deneme sayısıyla doğru orantılı olarak bu şansın arttığı görülüyor. NBC News'in haberine göre ise bu durumda bütün hesapların yüzde 10'undan fazlası, sadece bir tahminle hack'lenebilir.

  The Huffington Post'un haberine göre bankaların yaptığı tüm uyarılara rağmen hâlâ '1234', '1111', ve '0000' en çok kullanılan şifre kombinasyonları arasında yer alıyor. En popüler şifrelerin ise genellikle '19' sayısı ile başladığı kaydedildi. Araştırmacılar doğum tarihini şifre olarak kullananların şifrelerinin de aynı sıklıkla çalındığını hatırlattı.