Dünyanın en büyük şelaleleri

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Elfida tarafından 9 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Dünyanın en büyük şelaleleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isteyenler için işte dünyanın en büyük 5 şelalesi..

  1.Iguazu Şelalesi


  Dünyanın en güzel doğal harikalarından biri olan İguazu Şelalesi Brezilya ve Arjantin arasındaki sınırda yer alır. Bu şelale sisteminde İguazu Nehri boyunca 275 adet şelale bulunur. Bu şelalelerden büyük bölümü 64 metre yüksekliktedir. En muhteşem olanı ise U şeklindeki Şeytan Boğazıdır. Yüksekliği 82 metre, genişliği 150 metre ve uzunluğu 700 metredir.


  2. Victoria Şelalesi


  Victoria Şelalesi Zimbabwe ve Zambiya sınırında yer alır. Genellikle dünyanın en büyük şelalesi olarak bilinir ancak bu bilgi yanlıştır. 1.7 km genişliğe ve 108 metre yüksekliğe sahiptir.


  3. Niagara Şelalesi


  Muhtemelen dünyanın en ünlü su parkı olan Niagara Şelalesi Ontario ve New York şehirleri arasında yer alır. Her yıl 14 milyon ziyaretçi şelaleyi görmek ve bu muhteşem ana tanıklık etmek için dünyanın dört bir yanından ülkeye gelmektedir.


  4.Angel Şelalesi


  Orijinal adı “Salto Angel olan şelale dünyanın en yüksek şelalesidir. Toplam yüksekliği 978 metredir ve 807 metre boyunca serbest bir şekilde aşağı doğru düşmektedir. Venezuelanın balta girmemiş ormanlarından birinde bulunduğu için Canaima Ulusal Parkına sadece havadan ulaşmak mümkündür.


  5. Kaieteur Şelalesi

  Potaro Nehri üzerinde yer alan şelale Guyana yağmur ormanlarının merkezinde yer alır. Dünyadaki en güçlü şelalelerden biridir. 226 metrelik serbest düşüş ile Niagara Şelalelerinden 5, Victoria Şelalelerinden ise 2 kat yüksektir.