Dünyanın en büyük gölü ve bu göle kıyısı olan ülkeler

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Dünyanın en büyük gölü ve bu göle kıyısı olan ülkeler

  [​IMG]
  Dünyanın en büyük gölü ve bu göle kıyısı olan ülkeler

  Dünyanın en büyük tuzlu su gölünün Hazar Gölü olduğunu biliyor musunuz? Pek çoğumuz onu Hazar Denizi olarak biliyoruz. Şimdi Hazar Gölünün özelliklerine bir göz atalım. Dünyanın en büyük gölü olma özelliğine sahip olan Hazar Gölü adını Hazar Kağanlığından almış.

  Hazar Gölünün tuzluluk oranı %1.2’dir. Bu gölün en büyük özelliği hem deniz hem de göl özellikleri taşımasıdır. Tektonik bir göl olma özelliği taşıyan Hazar Gölü Petrol yatakları açısından oldukça zengindir.

  Hazar Gölüne kıyısı olan ülkeler; Azerbaycan, Rusya, Kazakistan, Türkmenistan ve İran’dır. En uzun kıyısı olan ülke 2320 km ile Kazakistan’dır. Bunu 1200 km ile Türkmenistan, 955,08 km ile Azerbaycan, 850 km ile İran ve son olarak da 695 km ile Rusya takip eder.

  Oldukça geniş bir alana yayılan Hazar Gölünün rakamlarla ifadesine gelirsek; uzunluğu 1210 km, genişliği ise 210-436 km’dir. Su seviyesi sürekli olarak değişir bunun nedeni ise Açık denizlerle bağlantısının olmamasıdır.

  Hazar Gölü/Denizi 5.5 milyon yıl önce tektonik yükselmeler ve deniz seviyesinin düşüşü sonucunda oluşmuştur. En derin yeri ise 1025 m.’dir.

  Kıyıları boyunca çok fazla adası vardır. Ancak derin bölgelerde hiç ada bulunmamaktadır. En büyük adası Ogurja Adasıdır.

  Hazar Denizi meridyen ve paraleli:
  36°-46° Kuzey paralelleri, 46°-54° Doğu meridyenleri arasında yer alır.