Dünyanın En Büyük Çukurları Hakkında bilgi ve resimleri

'Resimli Konular' forumunda EyLüL tarafından 8 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. 11 km derinliğinde ve dünyanın bilinen en derin çukurudur.Okyanusun en derin noktası Pasifik Okyanusu’nda, Guam adasinin Güney batısındaki Mariana Çukurudur. Derinliği tamı tamına 11033 metredir tabi derinliği tam bir hesap olmadığı için bazı kaynaklarda 10923 gibi rakamlarda geçmektedir. Bir kilogram ağırlığındaki bir cismin okyanusun en derin noktası olan Mariana Çukuru’na ulasması tam bir saat alır,sizcede bu süre biraz fazla değilmi oysaki bizler yüzdüğümüz yerlere taş atacak bile olsak en geç 3sn gibi bir sürede batmaktadır.
  Çukurun resmini Aşağıda görebilirsiniz.Eminim bu fotoğraf sizlere derinliği hakkında az da olsa yorum yapabilme özelliğini kazandırmıştır.Bu çukurun uzunluğu 2.542 kilometre, genişliği ise 69 kilometredir.Mariana çukuru bir insanın ekipmansız,gerekli tedbirleri almadan inemeyeceği kadar yaşamsal tehilike içeren bir çukurdur.Yaklaşık 11 km gibi bir derinlikte olduğu için yerin derinliklerine doğru basınç artmakta ve insanlar için yaşamsal belirtiler kötü etkilenmektedir.

  mariana çukuru.


  Dünyanın En Büyük Çukurları

  dnyaninenbykcukurlari. dnyaninenbykcukurlari01. dnyaninenbykcukurlari03. dnyaninenbykcukurlari5. dnyaninenbykcukurlari06. dnyaninenbykcukurlari6. dnyaninenbykcukurlari08. dnyaninenbykcukurlari8. dnyaninenbykcukurlari09.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Ağu 2014
 2. dnyaninenbykcukurlari9. dnyaninenbykcukurlari12. dnyaninenbykcukurlari54. dnyaninenbykcukurlari87. dnyaninenbykcukurlari98. dnyaninenbykcukurlari04. dnyaninenbykcukurlari7. dnyaninenbykcukurlari9.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Ağu 2014