Dünyanın En Büyük Canlısı Nedir

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 28 Şubat 2013 tarihinde açılan konu


 1. Dünyanın En Büyük Canlısı Nedir


  Dünyanın en büyük canlısı ne merak ediyormusunuz hemen sizlere Dünyadaki en büyük canlı nedir paylaşıyorum..

  Bu soru karşısında şu cevabı mı verdiniz Mavi Balinalar yanılıyorsunuz bu canlıdan daha büyük olan bir başka canlı daha vardır. Çok çok daha büyük… Yaklaşık 5,6 kilometre uzunluğa sahip olan bu canlı 1600 futbol sahasından daha geniş bir alanı kaplar.Evet bu bir mantar türü. Yanlış duymadınız… Armillaria ostoyae adlı mantar türü Oregon’un doğusundaki Malheur Ulusal Ormanında bulunmaktadır. Bal mantarı adıyla bilinmekte olan bu mantar dev mantar olarak nitelendirilmektedir. Uzmanlar bu mantarın en az 2400 yaşında olduğunu belirtmektedirler.

  Oregon ’un dev bal mantarının orman boyunca ayrı kümelerde büyüdüğü sanılıyordu; ama araştırmacılar bu mantarın dünyanın en büyük tek parça organizması olduğunu bu kümeler toprağın altında birleşiyorlar ortaya çıkarıldı.

  [​IMG]

  Kesilmiş bir ağaç kütüğünün üzerinde büyüyen bal mantarından (Armillaria ostoyae) muhtemelen bahçenizde vardır.Şu ana kadar görülen en büyük numunenin (Oregon’daki Malheur Ulusal Ormanı’nda bulunuyor) boyutlarına ulaşmasın. Bu numune 890 hektarlık bir alan kaplıyor ve yaşı 2000 ile 8000 arasındadır.