Dünyanın en büyük adası eriyor

'Haberler' forumunda DiScOvErEr tarafından 14 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Uluslararası bilim insanlarından oluşan bir ekip, Grönland'daki buz tabakasının 7-8 yıl öncekinden daha büyük bir hızla erimekte olduğunu açıkladı. BBC'nin sorularını yanıtlayan ekipteki bilim adamlarından Michael van den Broeke, bu kaybının boyutlarının kaygı verici olduğunu söyledi.
  [​IMG]
  Buz tabakasının 2000 yılından 2008'e kadar giderek artan miktarda eridiğini saptadıklarını kaydeden Prof. Broeke, sekiz yılda kaybolan buz miktarınının 1,5 trilyon ton büyüklüğünde olduğunu vurguladı. Bu buzulların su tuttuklarını anımsatan Hollandalı akademisyen, ''Dolayısıyla, halihazırda deniz yüzeyinin yükselmesinde Grönland'ın önemli bir etken olduğunu söyleyebiliriz. Şu anda deniz seviyesinde yılda 3.4 milimetrelik bir yükselme yaşandığı hesaplanıyor'' diyor.  ÇÖZÜM KÜRESEL ISINMAYI DURDURMAK


  Van den Broeke'ın, ''Peki bu erimenin durdurulması mümkün mü'' sorusuna yanıtı ise olumsuz. Grönland buz tabakasının, Antartika buz tabakası gibi, hatta ondan 10 kat daha büyük hacimde bir kütle olduğunu aktaran Van den Broeke, ''Dolayısıyla bunun erimesini, küresel ısınmanın ilerleyişini durdurmaktan başka bir engelleme yolu yok, bunun da zor olduğunu hepimiz biliyoruz.'' görüşünü dile getirdi.

  Bilim adamları, Grönland'ın buz tabakasının tamamının erimesi durumunda küresel düzeyde deniz seviyesinin yedi metre yükseleceğini, bunun da alçakta bulunan coğrafi bölgelerin sular altında kalması anlamına geldiğini söylüyor.

  Bilim dergisi Science'ta yayımlanan son çalışmanın yazarları, bulgularının Aralık ayında Kopenhag'da yapılacak iklim zirvesinin katılımcılarına sorunun çözümüne katkıda bulunma konusunda baskı oluşturması umudunu da taşıyor.
    2. Cevap: Dünyanın en büyük adası eriyor

  Gerçekten çokmu böyük ama resim küçük
    3. Cevap: Dünyanın en büyük adası eriyor

  buzullar galibaonlr
   


Similar Threads: Dünyanın büyük
Forum Başlık Tarih
Haberler Dünyanın En Büyük İhalesi Türk Firmasının 5 Eylül 2012
Haberler Dünyanın En Büyük Göğüslü Kadını 26 Haziran 2011
Haberler Dünyanın en büyük sualtı müzesi 21 Ekim 2009
Haberler Xperia Z Dünyanın En ince Tableti 27 Şubat 2013
Haberler Dünyanın Konuştuğu Görüntü Sahteymiş! 20 Aralık 2012