Dünyanın Desibel Rekoru

'Güncel Bilgiler' forumunda Sitem tarafından 17 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Dünyanın Desibel Rekoru kimin
  Dünyanın Desibel Rekoru hangi takımın
  Dünyanın Desibel Rekoru 2011

  Dünyanın Desibel Rekoru

  Liverpool, Real Madrid, Barcelona, Inter ve daha birçok büyük kulübün büyük taraftar gruplarının tek hayalidir desibel rekorunu kırmak. Fakat bu onur ülkemizin güzide kulüplerinden Galatasaray’ a nasip oldu.

  Spor Toto Süper Lig’de Galatasaray ile Fenerbahçe arasında yapılan derbide sarı-kırmızılı taraftarlar ”Bir spor stadyumunda tezahürat ile ulaşılan en yüksek ses rekoru”nu kırdı.

  Guinness World Records tarafından Türkiye’ye gönderilen hakem heyeti, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena’daki derbide resmi ölçüm yaptı.

  Maçta ilk yarının bitiminin ardından yapılan dahili anonsla 131.76 desibel ile yeni rekor kırıldığı açıklandı. Ayrıca skorbordda ”Bir spor stadyumunda tezahürat ile ulaşılan en yüksek ses rekoru Galatasarayımızın” yazıldı.

  REKOR 128.7 DESİBELDİ!
  Guinness World Records’un resmi kayıtlarına göre, bundan önce ”Bir spor stadyumunda tezahürat ile ulaşılan en yüksek ses rekoru”nun 1 Ekim 2000 tarihinde ABD’nin Colarado eyaletindeki Denver Mile High Stadyumu’nda gerçekleştiği, Denver Broncos ile New England Patroits arasında yapılan ulusal futbol ligi maçında 128.7 desibele ulaşıldığı kaydedilmişti.