Dünyanın 7 Harikasının Kaçı Türkiyede

'Güncel Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 20 Şub 2013 tarihinde açılan konu

 1. Dünyanın 7 Harikasının Kaç Tanesi Türkiyede
  Türkiye'de 2 Dünya Harikası vardır Bunlar Efesteki Artemis Tapınağı ve Bodrumdaki Mausolosun Mezarıdır.
  Ülkemizdeki dünya harikalarının her ikisi de Batı Anadoluda bulunan Efesteki Artemis Tapınağı ve Bodrumdaki Mausolosun Mezarı yüzyıllar önce tarihe karışmış.Ülkemizin sahip olduğu çok sayıda tarihi ve doğal güzelliğin yanısıra, yaşadığımız coğrafyanın dünyanın 7 harikasına ev sahipliği yapmış dört ülkeden biri olduğunu bilmek gerçekten de çok güzel...

  Antik Efes kentindeki Artemis Tapınağı iki defa yapılmış olmasına rağmen bugüne kadar gelememiş bir diğer dünya harikası. MÖ 550de inşa edilen ahşap tapınak dönemin en görkemli yapısıdır ancak MÖ 356da Büyük İskenderin doğduğu gece yakılmaktan kurtulamamıştır.Daha sonra ilkinden çok daha görkemli olarak yeniden yapılan tapınak 500 yıl kadar ayakta kalır ve istilacı Gotlar tarafından tamamen yıkılır.Kalıntıları Roma ve Bizans imparatorları tarafından götürülerek, aralarında Roma ve İstanbulun (Ayasofya) da bulunduğu çeşitli kentlerdeki tapınakların inşaatında kullanılmış.

  [​IMG]

  Kral Mausolosun Mezarı, zaman zaman kullandığımız mozole sözcüğünün de kökeni kabul ediliyor. MÖ 352da Kayra Kralı Mausolos için karısı II.Artemisya tarafından yaptırılan 45 metre yüksekliğindeki anıt mezar depremler sonucu yıkılmış ve taşları Bodrum Kalesinin inşaatında kullanılmış.

  [​IMG]