Dünyamız kaç yaşındadır?

'Ders notları' forumunda Merve tarafından 17 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


  1. Dünyamız kaç yaşındadır? dünya kaç yaşında

    Amerikalı bir gezegenbilimci söylesin: Tam 4,577 milyar yıl yaşında.

    Jeolojik araştırmalar 4.5 - 5.5 milyar yıl aralıgını gosterıyor. Bu arada evrenımızın yası da 13-15 milyar yıl aralıgındadır. Hayatın ortaya cıkışı ıse 3.2 milyon yıl öncesine dayanır.

    Ayın yaşıysa 4,597 milyar. Bu iddialı ölçüde kesin sayıları kimyasal analizlere dayandıran araştırmacı, Dünyanın Güneş Sisteminin ortaya çıktığı, yani Güneşi oluşturan gaz ve toz diskinin içinde ilk katı parçacıkların oluşmaya başladığı 4,567 milyar yıl öncesinden başlayarak çok kısa bir süre içinde oluşumunu tamamladığı görüşünde.

    Harvard Üniversitesi Yer ve Gezegen Bilimleri ölümünden Stein B. Jacobsenin hesaplarına göre Dünya, bu tarihten itibaren 10 milyon yıl içinde gelişimini büyük ölçüde tamamladı. Aysa, Güneş sisteminin oluşmasından 30 milyon yıl sonra Dünyaya Mars büyüklüğünde bir gökcisminin çarpması sonucu oluştu. Araştırmacı, vardığı sonuçları meteoritler üzerindeki tungsten izotoplarının oranlarına ve yerkabuğu ile gezegenimizin çekirdeğindeki hafnium ile tungsten elementlerinin bozunma takvimlerine dayandırıyor.