Dünyadaki Önemli Yapıtlar

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda EyLüL tarafından 22 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Dünyadaki Önemli Yapıtlar Nelerdir
  Dünyadaki Önemli Yapıtlar Hakkında Bilgi


  Ayasofya, İstanbul, Türkiye

  1400 yıllık tarihinin ışığında cennetten gelme bir şeref duygusunu tattıran Ayasofya, görkemli bir mimarîsi ve yapıtlarıyla hâlâ ayakta kalmayı başaran Bizansın geleneğini yansıtmasıyla beraber bugün de dünyanın en önemli binalarından bir tanesidir. Ziyaretçiler, ruhanîlikten giderek uzaklaştığı iddia edilen dünyanın bir köşesinde hâlâ semavî bir mutluluk olabileceğini Ayasofyada görebilirler.

  [​IMG]

  Chenonceaux Şatosu

  Fransa'nın Turaine bölgesinde, Cher Nehri'nin kıyısında yeralan Chenonceaux Şatosu 1513 yılında maliye bakanı Thomas Bohier tarafından yaptırılmıştır. Fakat şatonun şeklini karısı düşünmüş, kendisi savaşa gittiği için inşaatını da karısı devam ettirmiştir. Bu eser, şatoların saraya dönüşmesini başlatan bir eserdir.

  [​IMG]

  CHITCHEN ITZA (Şişen İtza)

  M.Ö. 1000 yıllarında Meksika'nın kuzey kıyılarından Orta Amerika'daki Yucatan yarımadasına gelerek yerleşen Mayalar, burada çok parlak bir medeniyet kurmuşlardır. Yucatan'da bulunan ölü şehir Chitchen Itza, 11.-13. yüzyıllarda Maya-Toltek İmparatorluğu'nun başkenti olmuştur. Bu şehir, Kukulkan piramidi, Chac Mol tapınağı gibi büyük anıtların harabeleriyle doludur. Bu şehirde bulunan, gözlemevi ve tapınak olarak kullanılan Kukulkan piramidi 24 metre yüksekliktedir. Tepesindeki sunak yerinde yağmur ilahı Tlaloc için insan kurban edilirdi.

  [​IMG]


  Eski Mısır firavunlarından Ramses devrine ait en önemli eser olan Abu Simbel Tapınakları Nil Nehri kıyısında, kenarındaki Abu Simbel Dağı'nın kayaları oyularak yapılmış biri olan yeraltı tapınaklarıdır.

  [​IMG]

  Baalbek, Lübnan'ın başkenti Beyrut'un 86 kilometre doğusunda bulunmaktadır. Fenikeliler tarafından kurulmuştur. Baal tanrısına tapanların merkezi ve Beka eyaletinin en büyük Fenike şehriydi.
  Baalbek daha sonraları Yunanlıların işgaline uğradı. Yunanlılar buraya Heliopolis (Güneş Şehir) adını verdiler. Yunanlılardan sonra şehir, Romalıların eline geçti ve Antonius zamanında çok gelişti. Sonraki asırlarda Baalbek pekçok el değiştirdi ve savaşlar yüzünden harap oldu. Bizans imparatoru Teodosius şehri ele geçirdiğinde Jüpiter tapınağının büyük bir kısmını yıkarak kilise haline getirmiştir.

  [​IMG]

  Tac Mahal, Agra, Hindistan

  Nefes kesici mimarînin, muazzam süslemenin ve efsanevi bir aşk hikâyesinin mükemmel birleşimi olan Tac Mahalin adı, haklı bir şekilde romantizmle özdeşleşmiştir. Mermerden yapılma mezar ve sessiz, sakin bahçeleri, bir adamın bir kadına olan aşkını gözler önüne sererken, aynı zamanda binanın yapımında çalışan 20 bin işçinin özverisini ortaya koyuyor. Yapımı 22 yıl süren bu binayı ziyaret etmek, önemli bir deneyim kazanmak anlamına da geliyor.

  [​IMG]