Dünyadaki Festivaller

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda EyLüL tarafından 14 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Dünyadaki Festivallerin İsimleri
  Dünyadaki Festivaller Hakkında Bilgi


  Boryeong Festivali Çamur Festivali Boryeong; Kuzey Kore

  Güney Kore'nin Boryeong kentinde düzenlenen Geleneksel Çamur Festivali milyonlarca ziyaretçinin ilgisini çekiyor. Festival yaz aylarında gerçekleştiriliyor. Her yıl ortalama 1.5 milyon ziyaretçi çekiyor.

  Cheung Chau Bun Festivali: Plastik Kutulara Tırmanma Festivali (Hong Kong) :

  Hong Kong'un en meşhur festivallerinden biri. Her yıl binlerce turist çeken bu festivalde yarışmacılar binlerce yuvarlak plastik maddeden oluşturulan dev bir direğe tırmanıyor.

  Roswell UFO Festivali (New Mexico, ABD) :

  Her yıl 4 Temmuzda Roswelle uzaylılar iniyor. Aralarında külah kafalılar ve dört bacaklılar da olan bu uzaylılar küçük çocukları ve bu dünyanın dışından gelmiş güzellik kraliçelerini biraz ürkütebiliyor.

  Domates Festivali İspanya
  İspanya'da yaklaşık 70 yıldır devam eden ve La Tomatina olarak bilinen Domates Festivali, her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden binlerce kişiyi Valencia bölgesindeki Bunol Köyü'nde buluşturuyor. Bunol Köyü'nde bir araya gelen katılımcılar, başlama topunun patlatılmasıyla bir saat boyunca birbirlerine domates fırlatarak eğleniyorlar.


  [​IMG]

  ÇÖL FESTİVALİ

  Mali'de Ocağın 2. haftasında kutlanıyor. Timbuktu'nun 65 km. kuzeyinde kumların ortasında, dünyanın dört bir yanından gelen müzisyenler hünerlerini gösteriyor.


  [​IMG]


  NAGHOL- ARAZİ DALIŞI
  Pentecost adalarında, Vanuatu şehrinde yapılan kutlamalar genellikle Nisan ve Mayıs aylarıda cumartesileri yapılıyor.
  Yer elmaları ürün vermeye başlayınca, Vanuatu yerlileri ahşap kuleler inşa etmeye başlıyorlar ve eserlerini mayıs sonuna kadar tamamlıyorlar. Köyün erkek ve erkek çocukları kendilerini ayaklarından bağlayarak, bu eğreti kulelerden aşağı atıyorlar. Atlamayı doğru yapanın saçları yere değmeliymiş.

  VENEDİK KARNAVALI
  İtalya'nın Venedik kentinde, Paskalya'dan önce gelen büyük perhizden iki cuma önce kutlanmaya başlıyor.
  "Operadaki Hayalet"deki gibi birbirinden güzel, değişik, kostümlerle 12 gün geçirmek isteyenler için kaçırılmayacak fırsat. Avrupa'nın en fantastik karnavalı.

  PAMPLONA FESTİVALİ
  İspanya'nın Pamplona kentinde Temmuz'un ilk haftası geleneksel olarak düzenlenen Pamplona veya San Fermin Festivali pek çok turisti de buraya çekiyor. Pamplona ve Navarre'nin koruyucu azizi olan San Fermin onuruna düzenlenen festivalin tüm dünya tarafından en çok bilinen bölümü "encierro" yani boğaların koşusu. Boyunlarına doladıkları kırmızı fularlarıyla boğaları kızdıran binlerce kişi kentin sokaklarında boğalar tarafından kovalanıyor. Bu yarış, boğaların arenaya girmesiyle son buluyor.

  DURBAR
  Nijerya'nın,, Kano şehrinde Emir Palace caddesinde iki büyük festival düzenleniyor. İlk Ramazan'ın, ikincisi Kurban Bayramının sonunda kutlanıyor. Gösterişli geçit töreninde Emirler seremoni cüppelerini giyerken, katılımcılar da şık kıyafetlere bürünüyor.