Dünyadaki Felaketler

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Sitem tarafından 14 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Dünyanın en büyük doğa felaketleri
  Dünyadaki en büyük Felaketler

  İşte dünyada yaşanmış büyük felaketler


  Berezniki, Rusya
  1986da oluşan bu çukur, her geçen yıl büyümeye devam etti. Önüne geçilemeyen çukur, 200m derinliğe, 80m uzunluğa ve 40m genişliğe ulaştı. Dünya potasyum hidrat stoğunun %10unu karşılayan Berezniki bölgesinde meydana gelen çukur bu şekilde büyümeye devam ederse madenleri ve işleme tesislerini de yutacak


  1964 Büyük Alaska Depremi
  Tarihte kaydedilmiş ilk en büyük deprem görüntüleri. 9.2 şiddetindeki bu deprem, denizin derinliklerinde başladı ve dev tsunamiler nedeniyle San Franciscodan British Columbiaya kadar bütün Kuzey Amerika kıyılarını vurdu.


  Ike Kasırgası, Amerika
  13 gün, 114 ölü ve milyarca dolar hasarla Küba, Haiti ve ABDyi vuran en büyük kasırga oldu.


  Katrina Kasırgası, Amerika
  Ikedan hemen önce olmuştu zaten ve ondan sonraki en büyük ikinci kasırga felaketi. Aynı zamanda Amerika için bir utanç kaynağı olarak da nitelendirildi. Çünkü, mahsur kalan insanlara yardım edilemedi, bir takım önlemlerle felaketin sonuçları en aza indirgenebilecekken hükümet ve yerel yönetimler bir şey yapmadı.


  Nevado Del Ruiz Volkanı, Kolombiya
  Kolombiyada küçük bir kasaba olan Armedo kasabası Nevado del Ruiz volkanı yüzünden defalarca felakete uğradı. 140 yılın ardından 1984te meydana gelen patlamaya kadar insanlar volkanın tarihini unutmuştu. 84 yılında patladığında ise kasabayı yine yok etti ve bu kez 23 binin üzerinde insanı da lavlarının içinde sürükleyerek öldürdü.


  Pinatubo Volkanı, Filipinler
  Filipinler- Luzon Adasında bulunan Pinatubo Volkanı, 1991 yılında adayı karalara bağladı. 20. yyın en büyük ve tehlikeli volkanik patlaması olarak tarihe geçen Pinatubo patlaması, küresel sıcaklıklarda 9 derecelik bir artışa, atmosferdeki sülfür oranının artmasına, ozon tabakasındaki tehlikenin artmasına neden oldu. Milyarlarca ton kül ve mağma tüm bölgeyi kapladı.


  Sichuan Depremi, Çin
  2008 Mayısında meydana gelen ve Sichuan bölgesini tamamen vuran deprem 8.0 büyüklüğündeydi. Resmi rakamlara göre 70 bin kişi öldü, 118 bin kişi yaralandı

  Dev çukurlar, Guatemela
  2007 Şubatında Guatemelada birdenbire meydana gelen bu çukur herkesi şok etti. Yerin altından haftalarca gelen uğultulara bir türlü anlam veremeyen şehir halkı ve yönetimi bu dev çukurun oluşacağını düşünemezlerdi bile. 2 kişinin ölümü ve yüzlerce kişinin tahliye edilmesine neden olan çukura, aşınmış kanalizasyon sisteminin neden olduğu anlaşıldı.


  Hint Okyanusu Depremi, Sumatra
  2004te yeni yılın ikinci günü meydana gelen ve şiddeti 9.1 ile 9.3 olan deprem ve dev tsunamiler anlatılamayacak bir yıkıma neden oldu. 300 bin insan öldü yada dev dalgalarda kayboldu. Tarihin en yıkıcı doğa olaylarından biri olarak kabul edilen bu deprem, Endonezya, Hindistan, Tayland ve Srilankayı aynı anda vurdu


  Buz Fırtınası, Kuzey Amerika
  1998 yılında yaşanan dondurucu soğukların ardından, Kanada Quebec bölgesi adeta buzdan yapılmış gibiydi.


  Buz fırtınası, İsviçre
  İsviçre, Cenova şehrinin bir kasabası olan Versoix, 2005 Ocağında buz kesti. Dondurucu yağmurlar nedeniyle akıllardan çıkmayacak görüntüler kaldı bu buz fırtınasından geriye.  Dev Kireç Çukuru, Florida
  1994te meydana gelen bu çukur, yine çok büyük bir felaket olarak tarihe geçti. Kimse ölmedi ama yüz binlerce insan su bile içemeyecek hale geldi. Arzın Merkezine Yolculuk diye tabir edilen onlarca kireç çukurundaki 80 milyon ton zehirli endüstriyel atıklar tüm eyaletin içme sularının %90ına karıştı. Milyonlarca dolar harcanarak temizlenen sular halka bir Disney macerası gibi görünmüştü.


  17 Ağustos Marmara Depremi
  17 Ağustos 1999, saat 03:02'de merkezi Kocaeli-Gölcük olan, Richter 7.4 şiddetinde büyük bir deprem yaşadık.

  Deprem tüm Marmara Bölgesinde, Ankara ve İzmir'e kadar Türkiye'nin geniş bir alanında hissedildi; ancak Kocaeli, Adapazarı, Gölcük, Yalova ve çevrelerinde büyük çapta can kaybı ve hasara neden oldu. 15,000 ölü, onbinlerce yaralı, binlerce tamamen yerle bir olmuş bina/konut, on binlerce hasarlı yapı ve yüzbinlerce evsiz insan.


  Japonya depremi Tsunamisi
  Japonya'nın kuzeyinde yerel saatle 14.46'da 8.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından meydana gelen tsunami, önüne çıkan her şeyi sildi süpürdü.