Dünyada toplam kaç dil var

'Ülkeler' forumunda Burcu tarafından 2 Nisan 2014 tarihinde açılan konu


  1. Tarih boyunca dünya pekçok uygarlığa ve topluluğa evsahipliği yapmıştır. Pek çoğu kendine özgü dili ile birlikte silinip gitmiştir. Bütün bunlarda sayılacak olursa dünya üzerinde şimdiye kadar konuşulan dil sayısını tam olarak vermek tamamen imkansız bir durumdur.
    Halen konuşulmakta olan diller konusu biraz daha iyimserdir. Bugün dünya üzerinde yaklaşık olarak 6000 dil olduğu düşünülmektedir. Birleşmiş Milletler'e göre ise bu sayı 8000 'i buluyor.
    Kesin bir sayı verilememesinin nedeni kimi lehçelerin bir dil durumuna gelmeleri ve ayrı bir dil olarak sayılıp sayılamayacağı konusundaki kararsızlıktır. Ayrıca dünya üzerindeki ulaşılamamış bölgeler ve buradaki dillerin incelenmemeside önemli bir etkendir.
    Mirleşmiş Milletler’in verilerine göre, şu anda dünyada 7000 bin ile 8000 bin arasında dil var. Konuşulan dillerin yarısının konuşan nüfusu 10 binden az.Bu dillerin yaklaşık olarak 4/1’inin konuşan sayısı bin kişiden az.Avustralya’da 108, Hindistan’da 198 ve ABD’de 190 kadar dil, tehlikede olan diller sınıfına alındı.