Dünyada ne ekersen Ahirette onu biçersin anlamı

'Atasözleri ve Deyimler' forumunda Demet tarafından 7 Ekim 2015 tarihinde açılan konu


 1. Dünyada ne ekersen Ahirette onu biçersin anlamı


  Dünyada ne ekersen Ahirette onu biçersin sözünü şöyle açıklayabiliriz;
  İnsanoğlu bu dünyaya imtihan için gelmiştir ve yaptıklarının karşılığını bir gün mutlaka görecektir.
  Yüce kitabımız Kur'an-ı kerimde Zilzal suresi 7-8 ayetlerinde Her kim zerre kadar hayır işlemişse onu görecektir. Her kim, zerre kadar şer işlemişse onu görecektir.
  İnsan ne işlerse iyi olsun kötü olsun hesap gününde ettiklerini mutlaka önünde bulacaktır. Bu sözde ayrıca bir uyarı vardır; yani sen iyi olursan iyilik bulacaksın yok eğer kötülük işlersen kötülük bulacaksın demektir.

  Ademoğlu dünyanın fani ve geçici olduğunu kesinlikle bilir. Bununla birlikte o, dünyaya dalması sebebiyle ve dünya uğrunda çalışıp çabalarken, bu gerçekten gafil olabiliyor, unutabiliyor.

  Nevevî der ki:
  Sen dünyaya meyletme, onu vatan edinme! Kendine orada kalacağını söyleme! Yabancı bir kimsenin, vatanı olmayan yerlerde bağlanmadığı şeylere, sen de dünyadan benzeri şeylerle bağlanma.

  Dünyanın, âhiretin tarlası olduğudır. Kârı âhirette ortaya çıkacak olan ticaret dünyada yapılır. Bu bakımdan boş zamanlarını ve sağlığını Allah'a itaat uğrunda değerlendiren kimse, işte gıpta edilecek kişi odur. Bunları Allah'a isyanda kullanan ise, aldanan kişidir; çünkü boş zamanın akabinde meşguliyet gelir, sağlığın akabinde de hastalık gelir