Dünyaca Ünlü Şelaleler

'Eğitim Merkezi' forumunda Sitem tarafından 17 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Dünyaca Ünlü Şelaleler nelerdir
  Ünlü Şelalelerin isimleri

  Dünyaca Ünlü Şelaleler söyle;

  Angel Şelalesi

  Venezüella, Auyantepuida, Canaima Ulusal Parkında bulunan Angel Şelalesi, 980 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksekten dökülen şelalesi unvanına sahip. Yürüyüş yolu bulunmayan şelaleye 50 kilometre uzaklıktaki Canaima köyünden ya da Cuidad Bolivardan küçük uçaklarla ulaşım sağlanıyor. Su seviyesinin yüksek olduğu yağmurlu sezonda işleyen teknelerle de hem gezi yapılabiliyor hem de şelaleye ulaşılabiliyor. Paristeki Eyfel kulesinden üç kat, Niagara şelalesinden 16 kat daha büyük olan bu görkemli şelale, yüzlerce farklı bitki ve hayvan türünü barındırıyor. 1937 yılında, Amerikalı Havacı James Crawford Angelin küçük uçağının bu bölgeye zorunlu iniş yapmasıyla farkedilen şelale bir tesadüf sonucu bulunmuş.  Tugela Şelalesi

  Güney Afrikadaki Tugela Şelalesi, 947 metre yüksekliğiyle, Venezüelladaki Angel Şelalesinden sonra, dünyanın ikinci büyüğü olarak biliniyor. Dragon dağlarından dökülen şelale, beş katmandan oluşuyor; tam da bu sebepten hem yukarıdan hem de aşağıdan görünüşu çok etkileyici.

  Coquenan Şelalesi

  Angel Şelalesinden sonra Venezüellanın ikinci, dünyanın ise üçüncü büyük şelalesi olan Coquenan Şelalesinin suları, 670 metre yükseklikten düşüyor. Suyun döküldüğü Kukenan Tepui, Arabopo Nehrine karışıyor. Kukenan Tepui, Brezilya, Venezüella ve Guyananın sınır çizgisini oluşturan Roraima dağının hemen yanında bulunuyor.

  Niagara Şelalesi

  Kuzey Amerikanın orta doğusunda Kanada sınırındaki Niagara Şelalesi, 57 metre yükseklikten düşüyor ve Niagara Irmağı ile buluşuyor. Dünyanın belki de en iyi tanınan şelalesi, çünkü yılda 20 milyon turist ziyaret ediyor. Şeklinden dolayı, Kanadalılar tarafından “at nalı anlamına gelen Niagara olarak isimlendiriliyor. Niagara ilk defa 1678 yılında bir misyoner tarafından keşfedilmiş. Şelalenin suları dört gölden geliyor ve tamamı üç büyük şelaleden oluşuyor. Horseshoe en büyük olanı, American Falls ve Bridal Veils Fall daha küçük olan diğer iki küçük şelalenin adları. Kuzey Amerikanın en büyük şelalesi olan Niagara, 10.000 yıl önce buraya gelen buz kütlelerinin yol açtığı çöküntüler sonucunda oluşmuş. Şelalelerin etrafında oluşturulan park, kardeş şehirler Ontario ve New York tarafından doğal koruma altında tutuluyor.

  Huangguoshu Şelalesi

  Guizhou eyaletindeki Şelaleler Bölgesinde bulunuyor. 18 şelalenin bulunduğu bölgede, Huangguoshu en büyük olanı; diğerleri ise dört yanında gerdanlık gibi boy gösteriyor.

  Victoria Şelaleleri

  Victoria Şelaleleri veya diğer adıyla Mosi-oa-Tunya dünyanın en görkemli şelalelerinden. Zambezi Nehrinin üzerinde, Zambiya ve Zimbabve sınırları arasında. Yaklaşık 28 metre yüksekliği ve 1.7 kilometre genişliğiyle Niagara Şelalesinden büyük. Victoria, 100 metreden yüksek, 1.5 kilometreden geniş ve tek su yatağından dökülen en büyük şelale sayılıyor. Şelaleleri 1855te ziyaret eden İskoç kaşif David Livingstone, buraya Kraliçe Victorianın ismini vermiş. Şelaleler, Güney Afrikanın en çok turist çeken, iki milli parkın içinde bulunuyor ve parklar UNESCO tarafından korunuyor.
   


Similar Threads: Dünyaca Ünlü
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi Dünyaca Ünlü Halk Bilimi Örnekleri 13 Şubat 2012
Eğitim Merkezi Dünyaca Ünlü Fabl Örnekleri 11 Şubat 2012
Eğitim Merkezi Dünyaca Ünlü Fabl Yazarları 11 Şubat 2012
Eğitim Merkezi Dünyaca Ünlü Edebiyatçılar 9 Şubat 2012
Eğitim Merkezi Dünyaca Ünlü Destanlar 8 Şubat 2012