Dünyaca Ünlü Orkestra Şefleri

'Güncel Bilgiler' forumunda Meryem tarafından 15 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ünlü Orkestra Şefleri
  Dünyaca Ünlü Orkestra Şefi
  Leonard Bernstein

  ABD'li orkestra şefi, besteci, yazar ve piyanist.ABD'de doğup eğitimini orada almış ve dünya çapında tanınmış ilk orkestra şeflerindendir. The New York Times Bernstein için Amerikan tarihinin fevkalade yetenekli ve en başarılı müzisyenlerinden biriydi demiştir.

  Tanınırlığı uzun yıllar New York Filarmonik'in müzik direktörlüğünü yapmasından, dünyanın önde gelen orkestralarını yönetmesinden ve Batı Yakasının Hikâyesi'nin yanısıra Candide, Wonderful Town, On the Town ve Mass müzikalleri için müzik bestelemiştir.
  Bernstein 1954 yılından başlayarak ölümüne kadar klasik müzikle ilgili sayısız televizyon programına çıkan ilk orkestra şefidir. Piyanist olarakpiyano konçertolarını çalarken orkestra yönetti.  Christoph Eschenbach

  Alman asıllı piyanist ve şef. Halen Sahne Sanatları Ulusal Senfoni Orkestrası müzik direktörü ve John F. Kennedy Center ve müzik direktörü olarakçalışmaktadır.


  Herbert von Karajan

  Kesin tavrı ve titiz yorumuyla orkestra yönetiminde mutlak bir otorite olarak belirmiş, 34 yıl süreyle Berlin Flarmoni Orkestrası'nın tarihinde yeni bir dönemi başlatmıştır.
  Piyanoda üstün yetenekli bir çocuktu. Salzburg'daki Mozarteum'da öğrenim gördü. Orkestra şefi olarak ilk kez 1927'de Almanya'nın Ulm kentinde dinleyici karşısına çıktı. 1927'den 1941'e değin Ulm ve Aachen'de, 1938'den 1945'e değin de Berlin Devlet Operası'nde orkestra yönetti. 1955'te Berlin Flarmoni Orkestrası'nın müzik yöneticisi oldu.

  Nazi Partisi üyesi (1933-1945) olan Karajan, II. Dünya Savaşı'ndan sonra bir Müttefik mahkemesince aklandı, ama 1955'te ABD'de dinleyici karşısına ilk çıkışı halkın tepkisine yol açtı.  Gürer Aykal

  Müziğe babasının verdiği derslerle başlayan sanatçı, 1953 yılında Ankara Devlet Konservatuarı'na girmiş, Necdet Remzi Atak'ın öğrencisi olarak keman bölümünü bitirdikten sonra kompozisyon bölümüne geçerek Adnan Saygun'un sınıfından mezun olmuştur.

  Şeflik öğrenimini yurtdışında yapan Aykal, 1969'da kompozisyon bölümünü bitirip orkestra yönetim uzmanlığı için devlet bursu ile İngiltere'ye gönderildi. Londra'da Gluldhall Müzik Okulu yüksek yöneticilik sınıfında ve Royal Academy'de; İtalya'da Academia Chiciana ve Roma'daki Santa Cecilia'da çalışmalarını tamamladı. Orkestra şefliği alanında tecrübelerinden yararlandığı isimler arasında George Hurst, Andre Prévin ve Franco Ferrara gibi ünlü şefler vardır.