Dünyaca Ünlü İllüzyonistler

'Güncel Bilgiler' forumunda Meryem tarafından 15 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Dünyaca Ünlü İllüzyonistler kimlerdir
  Dünyaca Ünlü İllüzyonistlerin hayatları


  DAVID COPPERFIELD (DÜNYANIN EN ÜNLÜ SiHiRBAZI)
  David Copperfield 16 Eylül 1956'da Metuchen,NewJersey'de doğmuştur. Hyman ve Rebecca Kotkin'in tek oğulları olan David Kotkin henüz on yaşındayken gösteri yapmaya başladı.Erkek giyimi üzerine bir dükkanın sahipleri annesi ve babası onun ilk gönüllü seyircisiydiler. Küçük David bir gün kendisine vantrologlugun ün getirecegini düsünüp vantrolog kuklasi almak amaciyla sihirbazlik malzemeleri de satan bir dukkana gitmis.Dukkanin sahibi o sirada musterilerine sihirbazlik numaralari yapiyormus.Iste o an David bu sihirli dünyanin cekim alanina kapilmis ve sihirbazlik isinin o aptal kuklalardan cok daha havali oldugunu farketmistir. O günden sonra David sihirbazlik ve sihirbazlarla ilgili bulabildigi her seyi okumaya,bulabildigi her numarayida satin almaya basladi.Oturdugu yere yakin olan butun sihirbazlarin gosterilerine de gitmeye baslamisti.Sihirbazlik dünyasi onu tamamen kendine cekmisti. 12 yasindayken her gosterisi icin 5 dolar alarak,profesyonel bir gostericiye donusmeye basladi.16 yasina geldiginde ise NewYork üniversitesinin Tiyatro bolümü ona sihirbazlik sanatiyla ilgili ders vermesini teklif etti. İlk gosterilerinde 'Davino' ismini kullanan David Kotkin bir muhabirin ona Copperfield demesiyle birlikte David'inde kulağına hoş gelen bu ismi kullanmaya karar verdi.Büyülü ismi Copperfield'i almış olarak sahne hayatına atildi.Chicago'da 'The Magic Man'(Büyülü Adam) prodüksiyonunda rol aldi.Bu yapimda sahnede sihirbazlik gosterileri yapiyor,sarki soyluyor ve dans ediyordu.Ve o ancak 18 yasina yeni girmisti. Bu sov Copperfield'e ileride yapacagi sovlarin sekli hakkinda fikir vermisti.Geleneksel ve resmi numaralar yerine,her numaranin tek basina bir sova donustugu gosteriler hazirlamaya basladi.The Magic Man sovu David'in adinin duyulmasini kolaylastirmis ve ünlü ABC televizyonu Copperfield'in reklamlarinda oynamasi teklifini yapmistir.Bu David icin artik bir donüm noktasiydi ve bu ona kariyeri icin gerekli gücü saglayacakti ve sağladıda. CBS televizyonuyla yaptigi 15 bolumluk sihirbazlik dizisiyle birlkite ABD sov dunyasinin en taninmis ismi olmayi basardi.Ise ilk atildigi yani sihirbazlik malzemeleri almaya basladigi 10 yasinda ileride bu kadar büyük bir üne sahip olup,1993-1994 yillarinda 55 milyon dolar gibi inanilmaz bir kazanc saglayacagini düsünmesi imkansizdi. CBS televizyon sovundan sonra 1994 yilindan baslayarak icinde Istanbul'unda bulundugu Dünyanin hemen her büyük kentinde büyük sovlar düzenledi ve sovlarinin olaganüstü basarisi onu dünyanin bir numarali illüzyonisti yapti.

  HANS KLOK
  Hollandalı illüzyonist Hans Klok, 22 Şubat 1969 tarihinde Hollanda'da dünyaya geldi. İllüzyon kariyerine 10 yaşındayken, dedesinin doğum gününde verdiği bir sihir setiyle başladı. 14 yaşındayken Avrupa Junior Şampiyonu oldu. 1992 yılında Lozan'da F.I.S.M. ödülünü kazandı. Dünyanın dört bir yanında tiyatro showları düzenleyip, TV'lerde önemli programlar yapan Klok, 1998 yılında "Magic Live On Stage" adlı tiyatro oyununu sundu. Hans Klok, ünlü "Vantiletörden Geçiş" Oyununu sunarken...2001 yılında yine "Dinnershows" adlı gösterisini sergileyen Hans Klok, 2002 yılında çeşitli ülkelerde turnelerine devam ediyor.

  SHIMADA
  Japon Shimada, zarif ve klasik bir illüzyonisttir. "SPLASH" isimli gösterisi sırasında yaptıgı Kuş oyunlarıyla bir efsane haline geldi ve çok fazla ilgi topladı. Günümüzün en başarılı sihirbazlarından olan Shimada, Las Vegas'ta gösteri yapan ilk Japon oldu. Özellikle ülkesi Japonya'da çok büyük bir star olan Shimada'nın sayısız televizyon showu bulunuyor. Shimada, ilk profesyonel gösterisine 17 yaşında çıktı. Başlarda, ellerine kramp gelinceye kadar günde 11 saat çalışıyordu. Fakat 6 ay sonra buna alıştı ve bir daha elleri ağrımamaya başladı. 1961'de daha 20 yaşındayken, Japon imparatoru tarafından bir gösteriye davet edildi. Bu gösterilere genelde 60 yaşından sonra çıkardı illüzyonistler. Shimada, uzun süredir Amerika'da Los Angeles'ta yaşamaktadır ve Eylül 2000'de de ABD vatandaşı oldu.

  BRETT DANIELS
  Brett Daniels, New Yorkdan Las Vegasa, güneyden kuzeye Dünyanın en ünlü şehirlerinde, seyircilere eşi görülmemiş şovlar sunmakta olan bir sihirbazdır. Yaptığı en yeni, büyük ölçekli ve nefes kesen oyunlar ona Seigfried ve Royla beraber “Dünya Şampiyonu ve “Milenyumun en iyi şovu ödüllerini aldırdı. Brett ayrıca Amerikanın en önemli TV şovlarından “Jay Leno ile Tonight Show başta olmak üzere bir çok şova da konuk olarak katıldı. Ona illüzyon camiasında büyük ününü ise el çabukluğundaki ustalığı verdi. Sunumlarındaki etkileyicilik ona uluslararası yarışmalarda en üst seviyede onur ödülü, “Grand İllüzyon dalında ise mükemmellik ödülü kazandırdı. Brett; “Magic&Beyond, “Magique ve “ Journey into the Unknown adlı oyunlarını kendi yazdı, yönetti ve oynadı. Bu oyunlarla daha da artan ününün üzerine, son olarak “Mere Mortal – A Supernatural Fable adlı büyük ölçekli bir müzikal sihir oyunu yazdı ve “Quicker Than The Eye --- Gözden Hızlı adlı şovu yarattı.

  GEORGE PARKER
  Günümüz illüzyonuna yeni bir anlam katan Hollanda'lı illüzyonist George Parker yetenekleriyle ve sergilediği insanları şaşırtan oyunlarıyla illüzyona yeni bir soluk getirmiştir.
  Güçlü sihirine, ilgi çekici hikayelerini de katarak, close-up ve sahne performanslarında yüksek bir başarı sağlamaktadır. Bu da onu aranılan bir İllüzyonist ve dinlenilesi bir konuşmacı yapmıştır. Verdiği seminerlerde "istediğiniz sonuçlara ulaşmanız için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini" özellikle vurgulamaktadır. Bir sürü dalda ödüller kazanmış, yerel ve uluslararası televizyon şovlarında gösteriler yapan Parker, Dünyada çok geniş kitleleri eğlendirmekte ve şaşırtmaktadır. Kendine özgü stiliyle geniş bir kitleye büyük ilham kaynağı olmaya devam etmektedir.