Dünya Üzerinde Nüfusun En Yoğun Ve En Seyrek Olduğu Yerler Nerelerdir?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda ZORBEY tarafından 22 Haziran 2011 tarihinde açılan konu 1. dünyada nüfusun dağılışını etkileyen etmenler


  Dünya üzerinde en sık ve seyrek nüfuslanmış yerler ve nedenleri:

  Sık Nüfuslanmış Yerler: Dünya nüfusunun büyük bir bölümü uygun yasama koşulları taşıyan ılıman iklim kuşağında toplanmıştır.  Muson Asyası:
  Asya kıtasının güney ve güneydoğusundaki ülkeleri kapsayan bu bölgede, bol yağışlı iklim nedeniyle pirinç ve çay tarımı önem taşır. Dünyanın en kalabalık ülkeleri olan Çin Halk Cumhuriyeti ve Hindistan bu bölgede bulunmaktadır. ( tarım) Japonya: Sanayileşmenin ve kısmen madenciliğin etkisiyle sık nüfuslanmıştır.  Akarsu Havzaları:
  Tarım koşullarının elverişli olduğu Ganj, İndus, Fırat, Nil gibi akarsu havzaları sık nüfuslanmıştır. Akarsu boyları enleme göre farklı nüfus yoğunluğuna sahiptir. Örneğin sıcak kuşakta Amazon, Kongo nehirlerinin havzası seyrek nüfuslu iken, orta kuşakta, Tuna, Ren, Fırat nehirlerinin havzası yoğun nüfusludur.  Güney ve batı Avrupa: Madencilik, endüstri ve ticaretin çok geliştiği Avrupanın bütünü sık nüfuslanmıştır.

  Amerika: Kuzey Amerikanın kuzeydoğu kıyıları; Sanayi, tarım imkânları, deniz etkisi, uygun iklim şartları ve ulaşım kolaylığı.  Seyrek Nüfuslanmış Yerler

  İklim koşullarının olumsuzluğuna bağlı olarak nüfusun çok az olduğu, tenha yerlerdir.

  Soğuk Bölgeler:
  Kuzey Kutup Dairesi içinde bulunan Gröndland, Alaska, Kanadanın Kuzeyi, İskandinav Yarımadası ve Sibiryanın kuzey bölgeleri düşük sıcaklık nedeniyle seyrek nüfuslanmıştır.  Yüksek Dağlar:
  İklim koşullarının her türlü ekonomik faaliyeti, özellikle tarımı sınırlamasına bağlı olarak seyrek nüfuslanmıştır. ( Himalayalar9  Sıcak ve Nemli Ekvatoral Bölgeler: Tropikal kuşakta, Amazon, Kongo havzaları gibi alçak yerler, yüksek sıcaklık, aşırı nemlilik, sık ormanlar ve geniş alan kaplayan bataklıklar nedeniyle az nüfuslanmıştır.  Nüfuslanmamış Yerler

  İklim ve zemin koşulları nedeniyle insanlarin yerleşmesine elverişli olmayan, nüfuslanmamış yerlerdir.


  Kutup Bölgeleri: Güney Kutup Bölgesinde bulunan Antarktika Kıtası 14 milyon km2 genişliktedir. Kalın buzullarla kaplı bir kıta olduğu için nüfuslanmamıştır.


  Bataklıklar: Bataklık, yağış miktarının fazlalığı nedeniyle, toprağın çok ıslak olduğu, yer yer suların yüzeyde biriktiği yerlerdir. Yerleşmeyi ve ekonomik faaliyeti sınırlandırdıkları için nüfuslanmamıştır.


  Çöller: Dönenceler çevresindeki Meksika, Büyük Sahra, Arabistan, Kalahari, Avusturalya çölleri ile Asyanın iç kesimlerindeki Iran, Kızılkum, Kara kum, Taklamakan ve Gobi çölleri, insanlarin yaşamasına ve yerleşmesine uygun değildir. Bu nedenle nüfuslanmamıştır. Ancak vaha adi verilen sulak yerlerde az da olsa nüfuslanma görülür
    2. Eyw kardeşim Çok saol .
    3. kutup bölgesi
    4. Eyw tsk çk gzl olms.
    5. çok tşk ederim çok yardımcı oldu...
    6. ben bu siteyi çok beğendim:);):
    7. beatiful süper yha
    8. çok güzel ama kongo havzasının da açılımını yapsaydınız genede müthiş :D
    9. bence çok iğrenç olmuş
    10. :f71::f20: çok saolllllllllll teşekkürler:f63::)