Dünya Su Forumu kapsamında zirve toplantısı başladı

'Haberler' forumunda Lider tarafından 17 Mart 2009 tarihinde açılan konu


 1. Dünya Su Forumu kapsamında zirve toplantısı başladı

  5. Dünya Su Forumu kapsamında devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren zirve toplantısı başladı.

  [​IMG]


  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında Çırağan Sarayı'nda yapılan zirveye, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Monako Prensi II. Albert, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Tuvalu Başbakanı Apisai Lelemia, Fas Başbakanı Abbas El Fassi, Kırgızistan Başbakanı İgor Çudinov, Güney Kore Başbakanı Han Seung-Soo, Hollanda Veliaht Prensi Willem Aleksander, Japonya Veliaht Prensi Naruhito Katoishi, Japonya Su Forumu Başkanı da olan eski Japonya Başbakanı Yoshiro Mori, BM Genel Sekreteri'nin Yardımcısı ve aynı zamanda Ekonomik ve Sosyal Konsey Başkanı Sha Zuhang, OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, UNESCO Genel Direktörü Koichiro Matsuura katıldı.

  Toplantının açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptı.
  5. Dünya Su Forumu’na ilgi beklentilerin çok üzerinde oldu. 20 bin kişinin gelmesi planlanırken başvuru 29 bini geçti. Ücretin 280 sterlin olduğu forumda katılım 23 bin 273 kişide donduruldu.


  Su kaynakları aynı kalırken dünya nüfusunun hızla artması nedeniyle yaşanacak olan su kıtlığına çözüm için 192 ülkeden 23 bin 273 katılımcı İstanbul’da buluştu. En büyük katılımın gerçekleştiği İstanbul’daki 5. Dünya Su Forumu’nda 20 bin kişinin gelmesi bekleniyordu. Ancak dünyanın foruma ilgisi zirve yaptı. 192 ülkeden 29 bin kişi katılım için başvurdu. Forum genel sekreterliği ise katılımcı sayısını 23 bin 723 kişide dondurmak zorunda kaldı. Dün Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki açılış töreniyle başlayan forumda konuşan 5. Dünya Su Forumu Genel Sekreteri Prof. Dr. Oktay Tabasaran, Fas, Hollanda, Japonya ve Meksika’nın ardından 5. Dünya Su Forumu’nun farklılıkların İstanbul’da yakınlaşması adına İstanbul’da gerçekleştirildiğini hatırlattı.

  Türkiye 2010’da su fakiri ülke olabilir

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sanayileşmiş, ekonomik gelişmesini tamamlamış ülkelerde içme ve diğer ihtiyaçlar için kişi başına ortalama günde 266 litre su tüketilirken, Asya ortalamasının 143, Arap ülkeleri ortalamasının 158, Latin Amerika ortalamasının 184, Afrika ortalamasının ise sadece 67 litre olduğunu belirterek, ‘Eşitsizliğin ve dengesizliğin rakamlarla açıkça ifade edildiğini görüyoruz’ dedi. Gül, su sıkıntısı yaşayan ülkeler arasında yer alan Türkiye’de kişi başına günde 11 litre su tüketildiğini, su zengini bir ülkede kişi başına yıllık su tüketiminin 10 bin metreküp olarak kabul edildiğini, Türkiye’de ise bu miktarın bin 830 metreküp olduğunu bildirdi. ‘Gerekli tedbirler alınmazsa Türkiye’nin de 2010’dan itibaren su bakımından yoksulluk sınırının altına düşebileceğini hesaplamaktayız’ diyen Gül, bugün dünyada 1 milyar insanın temiz suya ulaşamadığını da söyledi. Gül ‘Elimizdeki rakamlar, maalesef endişe verici bazı gerçekleri de açık şekilde ortaya koyuyor. Her 2 kişiden biri hayatını idame ettirmek için ihtiyacı olan suya ulaşamıyor’ dedi.


  not alıntıdır
    2. Cevap: Dünya Su Forumu kapsamında zirve toplantısı başladı

  teşekkürler abicim bilgi ve paylaşım için
   


Similar Threads: Dünya Forumu
Forum Başlık Tarih
Haberler Dünya Ekonomi Forumu İstanbul'da 5 Haziran 2012
Haberler Dünya Ekonomik Forumu toplantıları artık İstanbul'da 10 Ekim 2011
Haberler Dünya çocuk hakları günü nedir? 20 Kasım 2015
Haberler Xperia Z Dünyanın En ince Tableti 27 Şubat 2013
Haberler Dünyanın Konuştuğu Görüntü Sahteymiş! 20 Aralık 2012