Dünya Medeniyetleri Alfabeleri nelerdir

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Ezlem tarafından 24 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Dünya Medeniyetleri Alfabeleri
  Dünya Medeniyetleri Alfabeleri hakkında bilgi


  Dünya Medeniyetleri Alfabeleri nelerdir

  [​IMG]

  [​IMG]

  Rovaş Alfabesi (Székely Rovásírás) Ortaasya Göktürk runik yazısından köken alan Macar runik alfabesidir. Macarların ilk Hristiyan kralı olan Istvan tarafından, 'Hristiyanlık öncesi tüm yazıtların yok edilmesi' emri doğrultusunda yasaklanmasına rağmen Transilvanya'nın bazı bölgelerinde 1850'li yıllara kadar kullanılmıştır. Macar runik yazısı genellikle 'boustrophedon' usulü ile tahta-taş parçalara yazılırdı. Bu usulde yazı birbirini takip eder şekilde sağdan-sola ve soldan-sağa yazılırdı. Runik yazı, Macarcadaki her ses birimi için ayrı ayrı harfler içermekteydi ve bu açıdan Macarcaya, Latin alfabesinden daha uygun idi.

  Fenike Alfabesi


  Fenike alfabesi tahminen M.Ö. 1050 yılında ortaya çıkmış, Fenike dilini yazmak için kullanılmıştır. Günümüzde birçok modern abecenin Fenike alfabesinden doğduğuna inanılır. Arap alfabesi, Latin alfabesi, Yunan alfabesi ve (Yunan alfabesi üzerinden) Kiril alfabesi gibi. Bugün fenike alfabesi ile ilgili arkeolojik kalıntılar, Mısır ve Lübnan'ın tarihî bölgelerinde bulunabilir.

  İbrani Alfabesi

  [​IMG]


  İbrani Alfabesi: Sami (Semitik) dil grubuna bağlı dillerden olan, İsrail'in resmi dili İbranice'nin yazımında kullanılan bir alfabe.

  Hemen birçok Sami (Semitik) dil gurubuna bağlı dilde olduğu gibi [İbrani Alfabesi] [1]de sağdan sola doğru yazılan 22 temel sessiz harften oluşmaktadır. Harfler bitiştirilmez ve ayrı yazılır. Beş harfin sonda yazılışı farklıdır.

  Sesli harfler (Nikkud, Çoğulu: Nikkudot) ana harflerin altına konulan işaretler ile gösterilir. Ancak bu noktalamalar çoğu zaman kullanılmaz. Bunlar ancak, dini metinler, sözlükler ve yabancı kelimelerin doğru okunuşunu göstermek için kullanılır.

  İbrani Alfabesi sadece İbranice'nin yazılmasında kullanılmayıp; aynı zamanda Aşkenaz Yahudileri'nin konuştuğu ve Cermen kökenli bir dil olan Yidiş (Yahudi Almancası) ile Sefarad kökenli Yahudiler'in dili olan Ladino (Yahudi İspanyolcası) yazımında (genellikle İsrail'de) da kullanılmaktadır.

  Tarih boyunca az çok şekil değişiklikleri geçirmiş olan İbrani Alfabesi'nin Antik Dönem İbrani Alfabesi, Kare Yazı, El Yazısı, Raşi ve Solitreo gibi biçimleri de bulunmaktadır.

  Her İbranice harfin sayısal bir değeri bulunmaktadır. Örneğin, alefin sayısal değeri 1 ve yodun sayısal değeri 10'dur; 11 sayısı ise bu iki harfin kullanımıyla gerçekleşir

  Mısır Hiyeroglif Alfabesi

  [​IMG]

  Pers Çivi Alfabesi

  [​IMG]

  Sümer Çivi yazısı alfabesi

  [​IMG]

  Gürcü alfabesi

  [​IMG]

  Kiril Alfabesi

  [​IMG]

  Eski Necef Alfabesi

  [​IMG]
   


Similar Threads: Dünya Medeniyetleri
Forum Başlık Tarih
Ansiklopedik Bilgi Dünya ahiretin tarlasıdır kısaca 2 Mart 2015
Ansiklopedik Bilgi Dünyanın küreye benzediğinin anlaşılmasında hangi olaylar etkili olmuştur 1 Mart 2015
Ansiklopedik Bilgi Dünya üzerinde kaç çeşit bitki örtüsü vardır nerelerde görülür 21 Ocak 2014
Ansiklopedik Bilgi Dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlayan bilim adamı 20 Aralık 2013
Ansiklopedik Bilgi Dünyanın En Yaşlı Erkeği 23 Temmuz 2013