Dünya Kooperatifcilik Günü 21 Aralık

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda EyLüL tarafından 12 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Dünya Kooperatifcilik Günü
  21 Aralık Dünya Kooperatifcilik Günü

  DÜNYA KOOPERATİFÇİLİK GÜNÜ
  (21 Aralık)


  İnsanlar her ne kadar pek çok işini kendileri yapabilirlerse de öyle işler vardır ki, bunu tek başlarına gerçekleştirmeleri mümkün olmaz. Çünkü büyük işleri ancak belli bir amaç için bir araya gelen insanlar yapabilir. İşbirliği ve dayanışma ile bütün güçlükleri yenmek mümkündür.
  Bunların bilincine varan insanoğlu, günümüzdeki kooperatifleri yaratmıştır.
  Kooperatifler, herhangi bir kr amacı gütmeden, ortak gereksinimleri en uygun
  koşullarda, en ucuz maliyetle karşılamayı amaçlar.
  Tarihi çok eskilere dayanan kooperatif ülkemizde ilk olarak Mithat Paşa tarafından 1863 yılında “Memleket Sandığıadıyla kuruldu.
  Cumhuriyet döneminde devlet sağladığı avantajlarla kooperatifçiliğin yayılmasına çalıştı. Kooperatiflere ucuz krediler vererek, vergi avantajları sağlayarak halkı
  kooperatifçiliğe özendirdi.
  Günümüzde başta “yapı kooperatifleri“Zirai Kredi Kooperatifleri olmak üzere
  pek çok kooperatif, çalışmalarını sürdürmektedir.
  Kooperatif kurmak son derece kolaydır. İsteyenler, “Kooperatifler Yasasına uymak koşuluyla bir kooperatif kurabilir. Ancak kooperatif kurmak için en az 7 kişi bir araya gelmeli, kooperatif sözleşmesini imzalamalıdır. Ticaret Bakanlığının da onaylaması ile kooperatif tüzel kişiliğini kazanır ve kurulmuş olur. Hemen çalışmalarına başlayabilir.

  [​IMG]  Bir kooperatifte şu özellikler bulunmalıdır:
  a. İşbirliği amacıyla kurulurlar.
  b. Kooperatiflerin gelir ve giderleri arasında gelir farkı kalırsa ortaklara eşit olarak geri dağıtılır.
  c. Sermayeleri ve ortak sayıları sınırlıdır.
  d. Mesleksel gelişme, ortak yaşama, birbirlerinin çıkarlarına saygı duyma, sorunları paylaşabilme gibi konularda eğitimi güçlendirir.
  Sosyal bir oluşum olan kooperatifçilik 21 Aralık 1844 yılında İngilterede kurulmuştur. Bizde ilk kooperatif Mithat Paşa tarafından 1863 yılında “Memleket Sandığı adı ile kurulmuştu. İyi sonuçları görülünce 1867 yılında yaygınlaştırılmasına karar verildi. Bu sandıklarda çiftçilerin ürettiği mallar satılır, elde edilen para o çiftçinin sermayesi olarak sandığa yatırılırdı. Sandıklar, halkın güvendiği dört vekil tarafından yönetilirdi. Bu vekiller görevlerini ücretsiz olarak yapardı.
  Atatürk, ilk “Tarım Kredi Kooperatifini Silifke ilçesine bağlı birkaç köyün de içinde bulunduğu “Tekirçiftliği köyünde 30 Haziran 1936 yılında açtı. Kendisi de ilk ortak olarak katıldı. “İnsanlar kişisel olarak çalışırlarsa başarılı olamazlar diyerek kooperatifleşmenin önemini vurgulamıştır.


  • Dünya Kooperatifcilik Günü konulu güzel sözler
  • Bir elin nesi var, iki elin sesi var.
  • Birlikten kuvvet doğar.
  • Baş başa vermeyince işler bitmez.
  • Yalnız taş, duvar olmaz.
  • Nerde birlik, orda dirlik.
  • Baş başa vermeyince işler bitmez.