Dünya Kadınlar Günü Nedir?

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Dünya Kadınlar Günü Nedir?

  [​IMG]


  Dünya kadınlar günü her sene 8 Mart günü kutlanmaktadır. 8 Mart 1857 yılında ABD’de ölen kadın işçiler anısına dünya emekçi kadınlar günü olarak anılmasıdır.

  8 Mart 1857 yılında ABD’de 40.000 kadın dokuma işçisi daha iyi çalışma şartları ile tekstil fabrikasında greve girerler.

  Fakat polisin işçilere saldırması ve işçileri fabrikanın içine kilitlemesinin ardında çıkan yangında fabrikanın ön kısmına kurulan barikattan kaçamaması sonucunda birçoğu kadın olmak üzere 130 işçi hayatını kaybetmiştir.

  27 Ağustos 1910 yılında Danimarka’da 2. enternasyonele bağlı kadınlar toplantısında Almanya’nın sosyal demokrat lideri Clara Z. 8 Mart 1857 ‘de ölen işçilerin anısına 8 Martın dünya kadınlar günü olarak kutlanmasının önerisini getirdi ve öneri oy birliğince kabul edilmiştir.

  Ancak ilk zamanlarda belirli bir tarih saptanmamıştır. Değişen tarihlerde ancak her yıl ilkbahar aylarında kutlanmaktaydı. Tarihin ise 8 Mart olarak belirlenmesi 1921 yılında Moskova’da gerçekleşen 3. uluslar arası kadın konferansında gerçekleşmiştir.

  Birinci ve ikinci dünya savaşı yılları arası bazı bir kaç ülkede kutlanması yasaklanan dünya kadınlar günü, 1960’lı yılların sonlarında ABD’de kutlanmaya başlanması ile çok daha güçlü olarak gündeme oturmuştur.

  Dünya Kadınlar Günü Nedir?
  BM genel kurulu 16 Aralık 1977 yılında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olmasını kabul etmiştir. BM sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde kutlamanın New York’ta hayatlarını kaybeden işçiler anısına yapıldığının yazmamışlardır.

  Türkiye’de ise dünya emekçi kadınlar günü ilk defa 1921 yılında kutlanmaya başlanmıştır.

  1975 tarihlerinde ise çok daha yaygın kutlanarak sokaklara taşmıştır.

  12 Eylül askeri darbesinden sonra dört yıl her hangi bir kutlama olmamıştır. 1984 yılından itibaren her sene çeşitli kadın örgütlerince 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlanmaya başlanmıştır.

  Türkiye’nin %49,8’inin kadınlardan oluşmaktadır.

  TÜİK 2015 yılında istatistikler ile kadın verilerini açıklamıştır. Buna göre ise Türkiye nüfusunun %50,2 sini erkek ve % 49,8ini ise kadınlar oluşturmaktadır.

  Kadınların daha uzun yaşadıkları için bu oran yaşlı nüfusa göre değişmekte olup, bu nüfusa göre %43,8 ini erkek, %56,2 sini kadınlar oluşturmaktadır.

  Orta Anadolu bölgesi yaşamın her hangi bir döneminde fiziksel şiddete maruz kaldığını belirten kadınların en çok oldukları bölgedir.

  Fiziksel şiddete maruz kalan en az bölge ise doğu Karadeniz bölgesi olmuştur.