Dünya gazetelerinden haberler

'Haberler' forumunda Sibel tarafından 9 Ocak 2010 tarihinde açılan konu


 1. Haaretz - 9 Ocak

  - İslami Cihad: İsrail bizi savaşa sürüklemek istiyor
  - ABD ve Ürdün barış sürecinin hızlanmasını istiyor
  - Gazze militanları El Kaide kadar güçlü değil


  --İslami Cihad: İsrail bizi savaşa sürüklemek istiyor İslami Cihad’ın askeri kolu, İsrail ordusunun Gazze sınırında saldırılara devam etmesi durumunda, silahlı Filistin birliklerinin de karşı saldırıya geçebileceğini belirtti.

  -- ABD ve Ürdün Ortadoğu barış sürecinin hızlanmasını istiyor
  Obama yönetimi ve Ürdün, Ortadoğu barışına yönelik endişelerini dile getirerek, İsrail ve Filistin arasındaki sorunların üstesinden gelinmesi gerektiğine dikkat çekti.  --Gazze militanları El Kaide kadar güçlü değil
  Filistin’in militan grupları, gerçekleştirdikleri saldırılarla El Kaide’ye yaklaşsa da, Usame Bin Ladin’in terör örgütü Hamas’ı kendine denk görmüyor.
    2. Cevap: Dünya gazetelerinden haberler

  Financial Times - 9 Ocak

  - Bankacılar ikramiye vergisinden etkilenmeyecek
  - AB, Yunanistan’ın harcamalarını azaltmasını istiyor
  - İspanya kur dengesizliklerine dikkat çekti


  --Bankacılar ikramiye vergisinden etkilenmeyecek
  Financial Times gazetesinin İngiltere’nin önde gelen yatırım bankaları arasında yaptığı anket, ülkedeki bankacıların ikramiyelerden alınacak ek vergilerden çok fazla etkilenmeyeceklerini ortaya çıkardı.

  -- AB, Yunanistan’ın harcamalarını azaltmasını istiyor
  Yunanistan’ı ziyaret eden Avrupa Birliği yetkileri, Atina'dan bütçe açığını kapaması için hükümet harcamalarını daha fazla kesmesini istedi.

  -- İspanya kur dengesizliklerine dikkat çekti
  Avrupa Birliği’nin yeni dönem başkanı İspanya, İngiliz sterlininin euro karşısında değer kaybı yaşamasının AB ülkeleri arasındaki ticarete zarar verdiğini belirtti.
    3. Cevap: Dünya gazetelerinden haberler

  The Wall Street Journal - 9 Ocak

  - ABD’de işsizlik sorunu devam ediyor
  - Malezya’dan "sakin olun" çağrısı
  - İran muhalefetine ABD desteği


  --ABD’de işsizlik sorunu devam ediyor
  ABD’de Cuma günü açıklanan işsizlik raporu, beklentilerin aksine şirketlerin Aralık ayında 85 bin kişiyi işten çıkardığını gösterdi. Bu gelişme, ABD ekonomisi büyürken istihdam sektöründe iyileşme yaşanacağı umutlarına gölge düşürdü.

  -- Malezya’dan "sakin olun" çağrısı
  Malezya hükümeti, Cuma günü erken saatlerde ülkede üç kiliseye yönelik saldırıların ardından yükselen tansiyonu düşürmenin yollarını arıyor. Saldırılar, Hristiyanların tanrı yerine “Allah” kelimesini kullanıp kullanamayacağına yönelik tartışmaları artırdı.

  -- İran muhalefetine ABD desteği
  Obama yönetimi, Tahran hükümetinin aldığı kararları her geçen gün biraz daha ciddi bir şekilde sorguluyor ve İran’ın Yeşil Devrim muhalefet hareketini desteklemenin yollarını arıyor.
    4. Cevap: Dünya gazetelerinden haberler

  The New York Times - 9 Ocak

  - Obama işsizlik sorununa zaman ayıramadı
  - Euro Bölgesi işsizlik oranı çift haneli rakamlara çıktı
  - Venezuela’da devalüasyon


  --Obama işsizlik sorununa zaman ayıramadı
  ABD Başkanı Barack Obama, ülkenin temel sorunlarından biri olan işsizliğe odaklanmak istese de son dönemde yaşanan beklenmedik gelişmeler Başkan’ın ilgisini yeni iş olanakları yaratmaya yöneltmesine izin vermiyor.

  -- Euro Bölgesi işsizlik oranı çift haneli rakamlara ulaştı
  Yayımlanan son raporlar ışığında, Euro Bölgesi’nin Kasım ayı işsizlik rakamlarının son on yılda ilk kez çift haneli sayılara yükseldiği açıklandı. Bu gelişme, istihdam piyasasında iyileşme yaşanacağına yönelik umutların sönmesine neden oldu.

  -- Venezuela’da devalüasyon yaşandı
  Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, petrol fiyatlarının düşmesinin ardından, ülkenin para biriminde büyük bir devalüasyonun yaşanmasına izin verdi. Chavez'in bu hareketi halihazırda Latin Amerika’nın en yüksek enflasyonuna sahip ülkede enflasyonun daha da yükseleceği korkusu yarattı