Dünya barış günü nedir

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda YAREN tarafından 31 Mart 2011 tarihinde açılan konu 1. dünya barış günü ne zaman,


  Dünya Barış Günü 1 EYLÜL

  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1981 yılındaki 57. birleşiminde, “Genel Kurul’un açılış günü olan her Eylül’ün üçüncü salı gününü”nı “Uluslararası Barış Günü” ilan edilmiştir. Yıllar sonra Genel Kurul'un 7 Eylül 2001 tarih ve A/RES/55/282 sayılı kararı ile 21 Eylül'ün Barış Günü olarak kabul etmiştir.

  Birleşmiş Milletler, Barış Günü'nde, dünya çapında çatışmaların önlenmesi ve barışın tesisi yolunda bilinçlenmeyi amaçlıyor. Her 21 Eylül de, Birleşmiş Milletler Merkezi’ndeki “Barış Çanı” çalınıyor. Savaşlardaki insani kıyımın anısına Japonya tarafından yaptırılan bu çan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralarla üretildi. Çanın üzerine, “Çok Yaşa Mutlak Barış” yazısı kazındı.

  Eskiden Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Varşova Paktı üyesi ülkeler barış içinde bir dünya mücadelesi görevini hatırlatmak amacıyla Hitler faşizminin 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek ikinci dünya savaşını başlattığı tarih olan 1 Eylül’ü “Dünya Barış Günü” olarak ilan edilmiştir. SSCB’nin ve Varşova Paktı’nın dağılmasından sonra hiçbir ülke 1 Eylül’ü Dünya Barış Günü olarak kutlamadı.

   


Similar Threads: Dünya barış
Forum Başlık Tarih
Önemli Gün ve Haftalar 1 Eylül Dünya Barış Günü Sözleri 14 Ağustos 2012
Önemli Gün ve Haftalar Dünya Barış Günü Nedir 13 Ağustos 2012
Önemli Gün ve Haftalar Dünya barış günü ne zaman 1 Nisan 2011
Önemli Gün ve Haftalar Dünya barış günü hakkında bilgi 31 Mart 2011
Önemli Gün ve Haftalar Dünya Barış Günü 18 Ağustos 2010