Dulavrat Otu Nedir? Dulavrat Otu Faydaları Nedir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 23 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Dulavrat Otu Nedir? Dulavrat Otunun Faydaları
  Dulavrat Otu Nedir? Dulavrat Otu Faydaları Nelerdir

  Dulavrat Otu Bileşikgiller familyasındandır. Yol kenarlarında yetişen çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir. 30-60 cm. kadar boylanabilir. Dallara ayrılan dik bir gövdesi; iri yaprakları; yaz aylarında açan parlak morumsu ya da kırmızı çiçekleri vardır. Yapraklarının altı tüylü, damarlı ve beyaz renklidir.

  Çiçek yakınındaki yaprakları daha küçük olur.

  Tibbi Etkileri ve Kullanımı Romalılar döneminden beri sağlığa yararlı etkileri bilinen dulavratotunun bu tıbbi etkileri ve onlardan yararlanma yöntemleri şöyl sıralanabilir:

  *İdrar söktürücüdür.

  *Hafif müshil etkisi vardır.

  *Bedeni güçlendirici bir toniktir.

  *Kanı temizler.

  *Terleticidir.

  Gut hastalığına karşı olumlu etkisi görülür.

  Sindirim ve safra salgılarını artırarak sindirimi kolaylaştırır, iştahı açar.

  Sayılan bu etkileri sağlamak üzere sonbaharda toprağı kazılıp çıkarılan kökü temizlenir. Dilimlenerek özenle kurutulur, 1 tatlı kaşığı kurumuş kökü 1 bardak suda kaynama noktasına getirilip ateş kısılır, ısıtma 10-15 dakika daha sürdürülerek hazırlanan dekoksiyöndan günde üç kez birer bardak içilir.

  Dulavratotu aynca deri sorunlarının tedavisinde etkili olur. Yağlı ve akneli ciltlere iyi gelir. Saçlardaki kepeği keser. Derideki yara ve ülserlerin iyileşmesini hızlandırır. Egzama ve sedef hastalıklarına karşı iyileştirici etkiler yapar.

  Bu tür deri sorunlarına karşı olumlu etkilerini sağlamak üzere, bitkinin yapraklanyla yara lapası hazırlanır. Şikayet edilen yerlere lapa dıştan uygulanır. Ancak sedef hastalığı ve egzamada tedaviye iyileşme belirtileri görülene değin, uzun süre devam edilmelidir.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...