Düğünlerde Kullanılan Havai Fişek Çeşitleri

'Kadınların Dünyası' forumunda Blue tarafından 23 Haziran 2009 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Düğünlerde Kullanılan Çeşitli Havai Fişekler

  Gök Bombası Büyük çaplı havai fişek gösterilerinde kullanılır. Özel bir rampa içine yerleştirilir ve dışarı uzayan fitilinden ateşlenir. Güçlü bir patlama ile havai fişek gökyüzüne fırlar. Kalibresine göre değişik yükseklikte ve değişik çapta ikinci bir patlama ile açılır.


  Indoor (İç mekan) Havai Fişekler

  İç Mekan Havai Fişeklerinin de dış mekanda kullanılan Havai Fişekler gibi çeşitleri vardır. Dış mekan havai fişeklerinden daha küçük çaplı olup, dumansız ve kokusuzdur. Gerekli güvenlik önlemleri alındığı taktirde etrafına hiç bir zarar vermez. Sıklıkla kullanılanları volkanlar (fıskiyeler) ve şelale olmakla birlikte çok değişik çeşitleri vardır.


  Batarya
  Birden fazla havai fişeğin bir araya gelmesiyle oluşur. Bir kere ateşlendiğinde belli aralıklarla peş peşe havai fişekler atar. Modeline göre 15 metre ile 50-60 metre yükseklikte patlar. 16, 19, 25, 37, 49, 100 vb. sayıda atış yapan modelleri vardır. Bunun yanı sıra atış şekline ve açısına göre de farklı modelleri vardır.


  Çarkıfelek İtiş gücu olan özel piroteknik malzemeler hareketli bir çerceveye monte edilir. Ateşlendiğinde itme gücü ile dönerek dairesel bir şekilde kıvılcımlar püskürten bir efekttir.


  Roket
  Altında itici motoru, üst kısmında ise barut haznesi kutusu bulunan çubuklu bir havai fişektir. Çubuğu dik ve gevşek bir şekilde bir boruya oturtulur. Ateşlendiğinde roket motorunun sağladığı basınç gücü ile yukarı yükselir. Modeline göre 20-65 metre yükseklikte patlar.

  Kraker
  Yüksekçe bir yere asılarak kullanılır. Ard Arda makineli tüfek gibi binlerce patlama yaratan güçlü ses efektleridir. Ses efekti malzemeye göre 1-3 dk sürer.


  Roma Kandili
  Genellikle kuyruklu yıldız gibi yükselir. Bazı çeşitleri yukarıda da küçük bir patlama gerçekleştirir. Aynı tüpün içinden çeşidine göre 7,8, 10 atış gerçekleştirir. Genelde bir çok Roma Kandili bir arada kullanılarak zengin efektler elde edilir.


  Şelale

  Yukarıdan aşağıya akan kıvılcım şelalesi efektidir. Sabit aralıklarla yerleştirilmiş bir çok tüpten oluşur. Yüksekçe bir noktaya asılır ve hepsi bir anda ateşlenir.


  Volkan
  Yerden yukarı püsküren kıvılcımlardır. Ateşlendiğinde yerden 1-5 metre yüksekliğe kadar 20-120 saniye süre ile gümüş veya altın renkli kıvılcımlar püskürtür.